Професійний аграрний інтернет-гіпермаркет:
Насіння, Добрива, Засоби Захисту Рослин
19
Працюємо стабільно і
чесно з 2005 року!
Більше 5000 аграріїв
України наші клієнти!
Нашу продукцію застосовували
більш ніж на 1 600 000 га!

Чи вигідно вирощувати соняшник в Україні в 2024

Агроексперт-Трейд рекомендує:

Гумат Калію ГУМАТ-БОР від Агроэксперт-Трейд
Гумат калия +Бор
167,00 грн/л.
Гумат Калію ГУМАТ ФОРТЕ від Агроэксперт-Трейд
Стимулятор+Антистрессант
147,00 грн/л.
Насіння соняшника Сумо 2017 new від Агроэксперт-Трейд
Сербія
100-105 дней
3600,00 грн/п.е.
Насіння соняшника Таурус НС від Агроэксперт-Трейд
Сербія
109-113 дней
3500,00 грн/п.е.
Насіння соняшника Рімі НС від Агроэксперт-Трейд
Сербія
108-112 дней
3100,00 грн/п.е.
Насіння соняшника БОГДАН від Агроэксперт-Трейд
Екстра та Стандарт
1400,00 грн/п.е.
Насіння соняшника АНТЕЙ від Агроэксперт-Трейд
Україна + Франція
3200,00 грн/п.е.
Мікродобриво LF-СОНЯШНИК від Агроэксперт-Трейд
На Соняшник
155,00 грн/л.
Мікродобриво LF — БОР 140 від Агроэксперт-Трейд
Бор - 14%
177,00 грн/л.
Гумат Калію ГУМАТ-ЛИСТ від Агроэксперт-Трейд
Підживлення по листу
77,00 грн/л.

Давайте розберемося, чи вигідно вирощувати соняшник в Україні в 2024.

 

Короткий зміст статті:


 

 
Україна входить в число країн-лідерів з виробництва і постачання соняшника та соняшникової олії. Такого вражаючого результату вдалося досягти стабільного нарощування виробничих і переробних потужностей, розвитку галузі в цілому і постачання на зовнішній ринок. Як результат, на українському ринку насіння соняшнику сформувалися досить високі закупівельні ціни, що з урахуванням помірних витрат на виробництво дало можливість отримати високий рівень рентабельності даної сільськогосподарської культури. Але все ж при цьому, досить актуальним для багатьох аграріїв є питання, чи вигідно у нас у країні вирощувати соняшник. Далі ми постараємося дати якомога більш розгорнуту відповідь на це питання, розглянувши всі аспекти і нюанси.
 

Таблиця розрахунку можливого прибутку від реалізації соняшника при традиційній технології вирощування, складена за даними досліджень 2017-2021 рр..:

 
Показники
Значення
Значення
Значення
Значення
Врожайність т/га
1,5
2,0
2,5
3,0
Вартість, грн/т.
9355
9355
9355
9355
Дохід, грн/га
14030
18705
23380
28060
 
Що ж впливає на ці цифри?
 

Як розвивається виробництво соняшнику в Україні

Головний фактор у вивченні прибутковості вирощування соняшнику є рівень його продуктивності.  В Україні основною олійною культурою є соняшник. Причина в масштабах вирощування та обсяги виробництва. За підсумками сезону 20 року було зібрано 14 млн тонн , що на 12 % більше ніж у попередньому році. На це вплинуло збільшення врожайності. З одного гектара в середньому було прибрано 22 ц/га, що більше ніж у минулому році. Якщо в 16 році було засіяно 5,3 млн. га., то в нинішньому 5,1 млн. га.
Культура вирощується практично у всіх регіонах нашої країни, але більш активно в центральних і південних областях. Торішній посів на площі понад 500 тис. га був проведений в Запорізької, Дніпропетровської, Кіровоградської областях. У Миколаївській під соняшник було відведено понад 400 тис. га. Основні обсяги виробництва соняшника зосереджені в сільських господарствах. Так, за підсумками минулого року, на частку аграрних підприємств, враховуючи і фермерські господарства, припадає близько 86% загального врожаю. Інша частина припадає на господарства населення.
загалом за останні 4 роки площі, відведені під соняшник, становили 18-20% загального земельного фонду. При цьому обсяг виробленого соняшника склав 11 млн. тонн.
Стабільний розвиток культури здійснюється під впливом загострення конкуренції виробників на внутрішньому ринку України. Також слід зазначити на результати ведення сільського господарства світового ринку.  Розвиток зростання виробництва соняшника залежить від високого попиту на нього. Іншими слова, якби вирощування соняшнику, не приносило прибуток, то стабільний приріст виробництва не мав би місця.
 

Яка сьогодні ситуація на світовому ринку виробництва соняшнику

Україна вважається світовим лідером з виробництва такої продукції як соняшник, тому наступним пунктом ми розглянемо ситуацію на світовому ринку.
Соняшник є однією з трьох найбільш вирощуваних олійних культур. Згідно з прогнозами Міністерства сільського господарства США, в 2018-2020 роках світове виробництво склало 24 млн. т. тобто на 1 % менше, ніж у попередньому сезоні. Зменшення виробництв було викликано скороченням посівних площ.  При цьому врожайність залишилася на попередньому рівні, тобто 1,7 т/га.
Результати проведеного дослідження показують, що при світовому зменшенні виробництва культури, результат України збільшився на 0,8 млн. тонн. Приміром, інші країни лідери мали наступні результати:
  • Аргентина -11%.
  • Туреччина - 17%.
  • Країни Євросоюзу-13%.
 
Всесвітнє вживання продуктів переробки соняшнику стабільно зростає. У нинішньому сезоні попит на дану культуру становитиме 40,1 млн. тонн. Попит перевищує пропозицію. Це суттєво впливає на скорочення світових кінцевих запасів. До кінця року вони очікуються на рівні 1 млн. тонн проти торішніх 3,3 млн. т.
Обсяги світової торгівлі соняшником скоротився порівняно з минулим роком. На зовнішньому ринку очікується реалізація 1,3 млн. тонн насіння. Світовими лідерами з експорту соняшника можуть стати країни ЄС-27, які планують експортувати близько третини і Україна - 4% загального обсягу зовнішніх продажів. Основним імпортером залишається Туреччина, яка закуповує більше третини світового імпорту і країни Євросоюзу.
Підведемо підсумки. Ситуація на світовому ринку сприяє нарощуванню виробництва соняшнику в Україні.
 

Які фактори впливають на ціноутворення соняшнику, а отже і його прибутковість вирощування

Внутрішня вартість на соняшник формується під безпосереднім впливом цін на соняшникову олію і насіння. Протягом 2017-2019 років МР спостерігає коливання цін на соняшник. Якщо в жовтні 2019 року вартість на Роттердамській біржі становила 419 долара за тонну, у вересні 2020 вартість збільшилася. У нинішньому сезоні вартість збільшилася і досягла майже 500 доларів за тонну. Дана тенденція буде спостерігатися й надалі. Вартість насіння та олії соняшнику будуть стабільно зростати.
На внутрішньому ринку України соняшник користується стабільним попитом, про це свідчить постійне збільшення закупівельної вартості. Однією з причин є девальвація курсу гривні, а також обмеження конкуренції на внутрішньому і світовому ринках.
 

Які існують вимоги до соняшнику. Вплив показників на формування вартості

Слід врахувати, що вартість на насіння соняшнику безпосередньо залежить від ряду показників. Весь соняшник, який вирощується у нас в країні, відповідає всім вимогам ДСТУ. Залежно від якості, існує поділ його за класами і призначенню. Існують наступні основні призначення соняшнику:
  1. Соняшникову олію.
  2. Кондитерські вироби.
  3. Олеїнова кислота.
При виготовленні олії насіння діляться на перший, другий і третій класи. Приналежність до групи призначення і класу залежить від цілого ряду показників, основні - вміст олії і кислотність. Масова частка олії, при перерахунку на суху речовину при використанні соняшнику для виробництва подсолнечникового масла, повинна становити не менше 40%. При цьому соняшник з за ступенем олійності 50% і вище, відноситься до 1 класу, 45% і вище - до 3 класу. Разом з цим, рівень олійності при виробництві кондитерських виробів не повинна перевищувати 42%.
Рівень олійності для виробництва олеїнової кислоти не регламентується. При виробництві масла передбачені вимоги до кислотного числа в насінні в залежності від класу:
  • 1 клас - 1,3 мг КОН/р.
  • 2 клас - 2,2 мг КОН/р.
  • 3 клас, а також насіння для кондитерських виробів і виробництва олеїнової кислоти - до 5 мг КОН/р.
До важливими показниками, які впливають на призначення соняшнику, а отже, впливають і на вартість насіння, є вологість і засміченість. Сухими прийнято вважати насіння, які мають вологість від 6 до 8%. Забрудненість залежить від наявності масляних і сміттєвих домішок. Чистими вважаються насіння, призначене для виробництва масла 1 класу, в якому масляні добавки не перевищують 3%, 2 класу -5%, 3 класу - 7%. Насіння для кондитерських виробів і олеїнової кислоти - до 5%.
При виробництві масла сміттєві домішки в насінні 1 класу не повинні перевищувати 1%, 2 клас - 2%, 3 класу і для виробництва кондитерських виробів та олеїнової кислоти - 3%. Зараженість шкідниками не допускається, крім зараженості кліщем не вище 2 рівня.
При надходженні продукції на елеватори для зберігання всі показники в обов'язковому порядку контролюються. Експорт підлягає соняшник в здоровому стані, без самосогрева, без теплового пошкодження і мати колір, відповідний сортовим ознаками.
 

Який насіннєвий матеріал вибрати для того, щоб отримати максимальну вигоду від вирощування соняшнику

Прибутковість вирощування соняшнику в чому залежить від правильного вибору сорту чи гібриду., який відповідає природно-кліматичних умов, складу грунту і іншим особливостям регіону. Вітчизняний ринок соняшнику переповнений пропозиціями гібридів і сортів і від вітчизняних та провідних світових виробників. Вартість гібридів і сортів від українських виробників коливається в межах 60-80 грн/кг. Імпортний насіннєвий матеріал має вартість від 128 до 215 дол.  за одну посівну одиницю.
Витрати на насіння визначають від вартості придбання і витрат на доставку. При вирощуванні середньопізніх сортів української селекції при використанні економной технології, розрахункова норма висіву становить 5,5-6 кг/га. Враховуючи ціну насіння з доставкою на рівні 80 грн/кг. загальні витрати на насіння дорівнюють 480 грн. При інтенсивній технології в обсязі 0,43 п. о./га ціни гібрида на рівні 5097,19 грн/п. о. загальні витрати на насіння складає 2,19 тис. грн.
 

Додаткові витрати при обробітку соняшнику

Витрати на засоби захисту рослин та добрива. Велику роль для врожайності культури відіграє використання засобів захисту і внесення мінеральних добрив. тому при розрахунку окупності і прибутковості вирощування соняшнику. необхідно врахувати витрати на їх придбання і внесення.  Соняшник є культурою інтенсивного мінерального живлення, понад вимогливою до запасів поживних речовин у ґрунті. При вирощуванні широко застосовуються комплексні добрива. Своєчасне внесення грамотно підібраного мінерального добрива істотно підвищує врожайність культури.
Невід'ємною частиною процесу вирощування є застосування засобів захисту. Пестициди використовуються при появі перших бур'янів, хвороб і шкідників, сприяють нормальному розвитку культури і одержанні високих врожаїв. Враховуючи те, що основну частину всіх препаратів являє імпортний виробник, дана стаття витрат за останні роки істотно зросла.
 

Що ще слід врахувати при вирощуванні соняшнику

Слід врахувати відрахування на соціальні заходи, заробітну плату персоналу, єдиний податок, витрати на оренду землі і збут.
При вирощуванні соняшника застосовується широкий спектр технічних засобів, що значно підвищує витрати. Найбільшу витрати припадають на підтримання належного стану виробництва та придбання пально-мастильних матеріалів. Також до витрат відносяться амортизаційні відрахування та ремонтні роботи. Таким чином частина таких витрат буде становити близько 25 % загальних витрат.
 
 

Яка перспективність і вигода від вирощування соняшнику. Підводимо підсумки

За підсумками минулого року виробництво олійних культур/соняшнику, ріпаку, сої/ перевищила 15 млн-ий поріг і досягло 17 млн. тонн. Ще зовсім недавно такі показники були недоступні для вітчизняних аграріїв.
На користь вирощування соняшнику впливає той факт, що можливості вітчизняних переробників збільшуються щорічно. Тому конкуренція на внутрішньому ринку може загостритися. Такий сценарій розвитку майбутніх подій може призвести до повільного підвищення цін на продукцію, хоча суттєво може впливати тільки світовий ринок.
 
Отже, сприятлива цінова ситуація і привабливий рівень рентабельності буде активно стимулювати аграріїв вирощувати соняшник. При цьому вкрай важливо дотримуватися перевірених технологій, що дозволить отримати прогнозований урожай насіння високої якості. Зараз існує потреба в якісному і недорогому товар. Тому резерви збільшення доходів знаходяться в ретельному дотриманні агротехнічних заходів.
 

Хочете отримати консультацію або

придбати наше насіння соняшнику?

Телефонуйте за телефонами +38-095-515-41-66, +38-098-101-20-80

Востаннє змінено: 
2024-01-03
Або залишайте заявку на зворотній дзвінок,
натиснувши кнопку і заповнивши форму:
Отримайте в подарунок наші технології вирощування:
ТОП товари
Також у нас часто запитують наступну продукцію
Гумат Калію ГУМАТ-БОР від Агроэксперт-Трейд
Гумат калия +Бор
Ціна: 167,00 грн/л.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Гумат Калію ГУМАТ ФОРТЕ від Агроэксперт-Трейд
Стимулятор+Антистрессант
Ціна: 147,00 грн/л.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Насіння соняшника Сумо 2017 new від Агроэксперт-Трейд
Сербия
100-105 дней
Ціна: 3600,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Насіння соняшника Таурус НС від Агроэксперт-Трейд
Сербия
109-113 дней
Ціна: 3500,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Насіння соняшника Рімі НС від Агроэксперт-Трейд
Сербия
108-112 дней
Ціна: 3100,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Насіння соняшника БОГДАН від Агроэксперт-Трейд
Украина + Венгрия
Ціна: 1400,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Насіння соняшника АНТЕЙ від Агроэксперт-Трейд
Украина + Франция
Ціна: 3200,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 0
Мікродобриво LF-СОНЯШНИК від Агроэксперт-Трейд
Для Подсолнечника
Ціна: 155,00 грн/л.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 2
Мікродобриво LF — БОР 140 від Агроэксперт-Трейд
Бор - 14%
Ціна: 177,00 грн/л.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 2
Гумат Калію ГУМАТ-ЛИСТ від Агроэксперт-Трейд
Подкормка по листу
Ціна: 77,00 грн/л.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Ви дивилися
Насіння соняшника НА Сурінда від Агроэксперт-Трейд
Сербія
112-114 днів
3040,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Насіння Соняшнику НА Сурінда – це високоврожайний гібрид соняшнику для технології вирощування «SUMO». Рослини мають міцне стебло середньої товщини та добре розвинену кореневу систему.
Насіння соняшника НА Санрайз від Агроэксперт-Трейд
Сербія
108-113 днів
3590,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Насіння Соняшнику НА Санрайз – це гібрид соняшнику під технологію вирощування «SUMO». Рослини мають міцне стебло та добре розвинену кореневу систему. Високий рівень стійкості до зарази соняшника.
Насіння соняшника Ліра від Агроэксперт-Трейд
Сербія
110-114 днів
3040,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Насіння Соняшнику Ліра – це високоврожайний гібрид соняшнику під Євролайтинг. Рослини мають міцне стебло та розгалужену кореневу систему. Високий рівень стійкості до несправжньої борошнистої роси.
Насіння соняшника НА Грінвіч від Агроэксперт-Трейд
Сербія
105-110 дней
3040,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Насіння Соняшнику НА Грінвіч – це високоврожайний гібрид соняшнику під Євролайтинг. Характеризується високими показниками олійності. Рослини мають міцне стебло та добре розвинену кореневу систему.