Професійний аграрний інтернет-гіпермаркет:
Насіння, Добрива, Засоби Захисту Рослин
19
Працюємо стабільно і
чесно з 2005 року!
Більше 11000 аграріїв
України наші клієнти!
Нашу продукцію застосовували
більш ніж на 2 300 000 га!

Як глибина обробітку грунту в 2024 впливає на вовчок соняшнику

Агроексперт-Трейд рекомендує:

Гербіцид КАПТОРА від Агроэксперт-Трейд
Оригінал "Syngenta"
1760,00 грн/л.

У нашій статті ми розповімо про агроекологічних засади контролю бур'янів і поширення вовчка посівах соняшнику зоні степу України в 2024.

 

Короткий зміст статті:


 

Особливості вирощування соняшнику

 
соняшник-поле
За рівнем конкурентоспроможності, з біологічного пригнічення бур'янів соняшник поступається зерновим голосовим культура звичайного рядового посіву, але переважає такі культури як кукурудза і соя. Критичний період соняшнику становить 35-40 днів триває від сходів до початку фази утворення кошиків. Біологічною основою такого явища є повільне зростання культури на початку вегетації, а технічною -  широкорядний спосіб сівби, який утворює сприятливі умови проростання насіння бур'янів. Тобто олійна культура вимагає надійного захисту на 1-5 етапах органогенезу в першу чергу від початкової самої потужної хвилі бур'янів, у цей проміжок часу культурна рослина нездатним заповнювати вільні екологічні ніші в агрофітоценозів. Після змикання рядів і формування потужної кореневої системи рослини соняшнику позбавляються бур'янів енергетичного живлення і успішно конкурують за життєвий простір, за винятком вовчка соняшнику, яка продовжує паразитувати на рослинах олійні культури, адже через свої біологічні особливості не вимагає додаткового освітлення нижнього ярусу агроценозів для своєї життєдіяльності.
 
Серед заходів, спрямованих проти потенційної і фактичної забур'яненості, важливе місце займають науково-обгрунтовані сівозміни і основна обробка грунту. При використанні різних способів обробок до 50% загальної кількості насіння бур'янів знаходиться шарі 0-10 см, що може мати як позитивні, так і негативні наслідки. При низькій культурі землеробства на такому тлі існує потенційна небезпека підвищення шкідливого впливу бур'янової компонента агрофітоценозів. Разом з тим локалізовані верхнім шаром насіння бур'янів потрапляють під вплив різних коливань температур і вологості грунту, в результаті чого частина їх втрачають схожість, а інших частина скорочує період біологічного спокою, при сприятливих умовах швидко проростає і знищується до посіву, під час догляду за посівами або після збирання олійної культури.
 

Наукові дослідження

 
Дослідження проводилися в польових умовах Інституту зернових культур НААН України на території використання землі дослідного господарства "Дніпро" і Ерастівської дослідної станції впродовж 2011-2015 років.
Схема досліджень містила 2 зерно-паро-просапні і зернопропашные сівозміни з насиченням в структурі посівів соняшнику 12,5% і 33,3%.
Схема досліджень входили також 3 кардинально різних систем обробки грунту, полицевая оранка, диференційована і системи нульовий і  мелкомульчированнная обробка грунту.
соняшник
 
Мінеральні добрива вносились навесні расскидным способом під передпосівну культивацію. Метою зниження загального фону засміченості використовувалися грунтові гербіциди і проводили культивацію міжрядь. В варіанті нульової обробки грунту використовувався гербіцид раундап. Всі інші елементи агротехніки були стандартними і загальноприйнятими для зони степу.
 
Результати досліджень:
1.При дрібній і нульовій обробки грунту засміченість посівів соняшнику в порівнянні з зяблевой оранкою перед першою міжрядної обробкою була вище в 1,3 - 1,5 рази. Але вплив систем обробки на заселеність насіння вовчка має абсолютно протилежний характер, із збільшенням глибини обробітку забур'яненість зростала заразихой.
2. Ступінь прояву паразитизму вовчка закономірно зростає при скорочення часового проміжку сівозміні між посівами соняшнику. Максимальна небезпека Вовчка проявляється в 3-польній сівозміні, мінімальна-8-польній.
3.  Внесення мінеральних добрив сприяє кращому проростанню насіння бур'янів у Весняний період, але далі забезпечує підвищення конкурентоспроможності посівів.
 
Дослідженнями було доведено, що поширення шкідливий вплив вовчка соняшнику має абсолютно протилежні закономірності, ніж при вивченні звичайних автотрофних фотосинтезуючих бур'янів. В зокрема, стаціонарних дослідженнях по вивченню різніх ротаційних сівозмін було доведено, що ступінь прояву активної біологічної фази паразитизму вовчка закономірно зростає при скороченні тимчасового проміжку в сівозміні між посівами соняшнику. Цей науковий факт є дуже важливим, оскільки ґрунтується на методі особистому моніторингу механізмів агрофітоценотичної поведінка бур'янів паразитів у полях сівозміни. Максимальну небезпеку для врожаю соняшнику вовчок представляла в 3-польном сівозміні. Іншими словами, кожне поле соняшника в сівозміні — це додатковий ресурс накопичення насіння вовчка в ґрунті.
 
гібрид-соняшнику
 
Як з'ясувалося в процесі дослідження, існує кореляційна залежність між ступенем зараження соняшнику заразихой і способами основного обробітку ґрунту, що тісно пов'язана з місцем зберігання насіння верхній частині на поверхні ґрунту і рослинних залишків, а також локалізації його в грунті. Встановлена основна особливість поширення вовчка соняшника, а саме зростання ступеня зараження на фоні глибокої оранки і зниження при зменшенні глибини основного обробітку при дрібної і нульовий систем обробки ґрунту. Позитивно впливає так само деструктор стерні, наприклад, Гумат Грунт.
 
Із збільшенням глибини заорювання насіння вовчка виявляється разом з корінням соняшника, яка провокує його проростання своїми кореневими виділеннями. Після проростання молоді рослини вовчка прикріплюються до кореневої системи, де розвиваються, паразитують і знищують урожай масличнї культури. Крім цього насіння вовчка при дрібної і нульової обробки знаходяться у верхній частині ґрунту, на його поверхні або рослинних залишках що робить неможливим його проростанням в більш глибокий шар, адже тут практично відсутня коренева система господаря соняшнику і змінюються перепади умов зволоження, освітлення, температура, що в результаті викликає повільну загибель більшості насіння на поверхні грунту.
 
Коренева система соняшнику може заражатися заразихой протягом усього активного періоду вегетації соняшнику, починаючи від фази 5-пар листків культури. Можна культивувати в таких випадках стійкі до паразиту гібриди, наприклад, НС Кнез, НС Златібор, Тунка або гібриди під гербіцид Евролайтинг Таурус, Пегас і т. д. Здатність соняшнику провокувати проростання насіння вовчка на початкових етапах вегетації можна використовувати як очищаючий заходи від паразита. Для знищення насіння вовчка можливий посів кукурудзи кілька сезонів поспіль, адже кореневі виділення посіву кукурудзи провокують проростання насіння паразита до 80% і загибель паростків з часом.
Востаннє змінено: 
2024-01-03
Або залишайте заявку на зворотній дзвінок,
натиснувши кнопку і заповнивши форму:
Отримайте в подарунок наші технології вирощування:
Ви дивилися
Насіння Ріпаку Гектор РС від Агроэксперт-Трейд
Ярий гібрид під Раундап
1900,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Гектор РС — це ярий середньоранній ріпак, стійкий до гербіцидів суцільної дії (Раундап та аналоги), з відмінними агрономічними характеристиками.
Насіння Ріпаку Аксель від Агроэксперт-Трейд
Ярий гібрид під Класичну технологію
2000,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Аксель — це ярий ранньостиглий класичний гібрид ріпаку, який відзначається поєднанням швидкого початкового розвитку та стабільної врожайності. Завдяки рівномірному достиганню та високій стійкості до розтріскування стручків, цей гіб
Насіння Ріпаку Кларенс ІМІ від Агроэксперт-Трейд
Ярий гібрид під Clearfield
2600,00 грн/п.е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Кларенс ІМІ — це інтенсивний ярий гібрид ріпаку, який поєднує високу врожайність із відмінною стійкістю до хвороб і стресів.
Насіння Ріпаку Карината від Агроэксперт-Трейд
100,00 грн/кг
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Голосів: 1
Карината (Brassica carinata) — это инновационная культура для экологического покровного земледелия и биоэнергетики