- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
ВОВЧОК СОНЯШНИКОВИЙ В 2024: ОПИС, ІСТОРІЯ, МІФИ Й ПРАВДА ПРО НЬОГО
Агроексперт-Трейд рекомендує:
Хоча в Україні її дуже багато, як не дивно, але на просторах батьківщини соняшнику – Північної Америки, такого паразита як Вовчок соняшнику (Orobanche cumana), як не дивно, не існує. Далі ми постараємося розібратися що ж таке Вовчок соняшнику в 2024. Детально розповімо про всі міфи, пов'язані з вовчком соняшнику.
Дана паразитна рослина є аборигенним жителем Середземномор'я і до зустрічі з заморським гостем паразитувала на двох видах полину: A. austriacaJacq і Artemisia maritima incana Schm. Коли почалося освоєння степів під поля для с/х культур, вовчок зустрівся з соняшником. Спочатку на «любов» паразита до культурної рослини ніхто не звернув уваги, що призвело до масового її розповсюдження.
Історія розвитку та поширення вовчка в світі та Україні
На початку 20 століття шляхом селекції були виведені сорти соняшнику стійкі до вовчка, але це був лише початок боротьби і вовчок (народна назва бур'яну) не збирався поступатися. 1926 рік ознаменувався величезною спалахом вовчка, раси В. Тисячі гектарів посіву масляної культури повністю загинули. Сорти, стійкі до раси А, виявилися абсолютно беззахисні до нових мутацій рослини-паразита. З часом селекціонери впоралися і з расою В. Початок 70 – х років минулого століття запам'ятався агрономам спалахом нової раси – С. Далі все по наростаючій. 1990 рік – виявлені D і E раси. А в період з 1995 року – F, G і H. Скільки на сьогодні рас і підрас не може точно сказати ніхто.
Завдяки своїм мутацій, вовчок соняшнику не поступається в боротьбі людині і здатний на 100% знищувати посіви соняшнику. Якщо на полі вовчек вразить чверть рослин, то врожайність масляного культури складе до 1,2 т/га. При ураженні 36% культурних рослин, урожай не перевищить 0,6 т/га. Та при 90% зараженості розраховувати більш ніж на 100 кг з гектара не доводиться.
Методи боротьби з вовчком – правда і міфи
- Сівозміни.
Тривалий час вважалося, що для боротьби з вовчком, необхідно зробити перерву між посівами соняшнику 8-10 років. Нібито за цей час його насіння загинуть. А ось тут «нестиковка» — насіння вовчка не втрачає свою схожість протягом 15 – 20 років. Але це не означає, що спосіб не дієвий. Просто в сівозміну необхідно включати рослину – провокатор (пастку): просо, кукурудза, сорго. Виділення коренів цих культур провокує проростання насіння вовчка, а ось оселитися на зазначених рослинах він не зможе і насіння гинуть. Саме наявність кукурудзи в класичних сівозмінах зменшувало кількість бур'яну-паразита, а не багаторічна прогалина в посіві.
- Синтетичні препарати.
В 1994 році голландські вчені представили штучно синтезований аналог гормону, що виділяється корінням соняшника, який стимулює проростання насіння вовчка. Широкого застосування, на даний момент, препарат не отримав. Причина – висока вартість самого процесу виробництва.
- Гербіциди.
Ми вже розповідали про системі Clearfield (Євро-лайтінг) (для неї у нас є гібриди під Евролайтинг) для вирощування соняшнику. Вовчок соняшника чутливий до гербіцидів, які застосовуються при цьому методі вирощування. До таких препаратів відносяться: Евролайтинг, Імпекс-Дуо, Каптора і т. п. Застосовуються вони по стійких гібридах («Таурус», «Богдан» і т. д.).
- Механічні методи боротьби.
Тривалий час побутувала думка, що при глибокому закладенні в грунт насіння вовчка не сходять і гинуть. Хоча цей метод, правильніше назвати – консервація насіння. І ніякої практичної користі він не приносить. Від фузаріозу і морозу у верхньому шарі грунту загине більше насіння, ніж при їх глибокому загортанню.
Також не є ефективним і механічне видалення бур'яну (прополка, культивація). Адже вовчок починає пригнічувати рослину задовго до того, як зійде. Крім цього, при зрізі з її залишків на корені виростуть нові численні пагони.
- Застосування стійких сортів і гібридів.
Метод виведення стійких сортів і гібридів був першим, з допомогою якого почали боротися з вовчком. Метод висівання насіння соняшнику, стійких до вовчка («Богдан», «Рімі», «Сумо 2017» і т. п.) дуже добрий, коли він є однією зі складових комплексної боротьби з паразитною рослиною. Якщо взяти гібрид стійкий до вовчка і почати його висівати з року в рік, то вовчок «підбере до нього ключик».
Справа в тому, що в кінці вегетації захисні властивості соняшнику дають збій і цей час бур'ян використовує для пристосування до даної рослини.
- Біологічні способи.
Так було встановлено, що деякі грибки роду Fusarium значно пошкоджують квітконоси вовчка. Але даний метод має «ціпок про два кінці»: соняшник також піддається поразці грибків цього роду.
Також була виявлена мушка фитомиза, личинки якої, оселившись на рослині, харчуються її насінням. Але в поточному сезоні це ніяк не відбивається на рівні шкоди, яку завдасть вовчок. Тут необхідно врахувати трудомісткість методу.
Кожен з перерахованих методів боротьби, зокрема, не зможе ефективно протистояти бур'яну-паразиту. Якщо ж застосувати комплексний підхід до проблеми, то соняшник порадує вас відмінним урожаєм. Докладніше ми цю систему описуємо в цій статті — https://agroexp.com.ua/kak-pobedit-zarazihu-podsolnechnika-ukraine/