- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Яблунева і Каліфорнійська щитівка способи боротьби в 2024
Агроексперт-Трейд рекомендує:
Яблунева щитівка – Lepidosaphes ulmi L. (Homoptera: Diaspididae) цей шкідник поширений по всій території Україні в плодових і декоративних насадженнях. Паразитує на плодових деревах, чагарникових і трав'янистих рослинах. Далі ми детально розповімо про шкідника і способи боротьби з ним в 2024.
Опис шкідника
Щиток живий самки коричневий, подовжений і зігнутий у вигляді коми, до складу щитка входять 2 личинкові шкірки, які виступають за контур головного кінця щитка. Перша личинкова шкурка жовтого кольору, друга коричневого, довжина щитка самок до 3мм. Тіло самки видовжене, голова і передня груди – вузькі, жовтуватого кольору 1-2 мм. Самців зустріти дуже рідко, по виду мають щиток подібний особини самки, але меншого розміру. Бродяжка блідо-жовтого кольору, довжиною 0,3 мм
Спосіб життя шкідника
Має 1 покоління в році, яйця зимують під щитками самки, яйця мають стійкість до впливу низьких температур до мінус 32 0С. Відторгнення личинок з яєць починається при температурі вище плюс 10 0С, десь в кінці квітня-травня, масовий вихід личинок починається під час цвітіння яблуні, бродяги поширюються по всьому дереву, локалізуються на стовбурах, пагонах, гілках, іноді на плодах, дуже багато поширюється на молодій корі і гілках і відразу покриваються щитком з білих воскових ниток, які переплетені між собою. Через 10-15 днів личинки 1-го віку линяють і з'являються личинки 2-го віку, личинки не мають вусиків, ніг, жовтого кольору, щиток складається з секреторних виділень і шкурки личинки 1-го віку. Через 28 днів личинки линяють і перетворюються в самок, загальний період від яйця до дорослої особини триває 45-50 днів. Доросла особина з'являється приблизно в липні місяці, розвивається вона протягом місяця, розмір їх тіла і щитка збільшується в 2,5 рази. В кінці липня-серпня самки приступають до відкладання яєць і десь за 2 місяці відкладають до 100 штук. Після відкладання, яєць самка гине. Щитівка розмножується у великій кількості, покриваючи нерідко повністю вся рослина. Рослини, пошкоджені цим шкідником відстають у рості, погано ростуть, погано розвивається листова поверхня, дають плоди низької якості, особливо слід звертати увагу на молоді рослини, оскільки яблунева щитівка найбільшої шкоди завдає саме молодим рослинам.
Каліфорнійська щитівка – Quadraspiditus perniciosus Corns (Homoptera: Diaspididae). Поширений шкідник по всій Україні, особливо в Херсонській, Івано-Франківській, Одеській, Тернопільській, Закарпатській, Чернівецькій, Кримській, Запорізькій, Вінницькій областях. Паразитує на понад 200 рослинах, це в першу чергу плодово-ягідні, декоративні та лісові насадження.
Опис шкідника
Щитки самок округлої форми, коричнево-сірі або темно-сірі розміром до 2 мм, за розміром можуть бути різні в залежності на якій культурі фітофага харчується. Це може бути різні сільськогосподарські культури, сорти однієї і тієї ж культури і навіть рослини одного виду і сорту, але різного віку. Тіло самки кругле, плоске, жовтого кольору. Щиток самця подовжений, менший за розміром самки до 1 мм, шириною до 0,5 мм, майже чорний, жовтуватого кольору. Дорослий самець жовтого кольору, з добре розвиненими вусиками, ногами і однією парою крил. Личинки 1-го віку світло-жовтого кольору довжиною до 0,25 мм, личинка 2-го віку схожа за формою тіла на самку, діаметром до 0,42 мм
Спосіб життя шкідника
Протягом року розвивається від 1 до 4 поколінь. В Україні розвиток зустрічали тільки 2 поколінь. Зимують личинки під щитками на корі стовбурів і гілок. Пробудження личинок відбувається навесні з розвитком нирок до кінця квітня, протягом травня зустрічаються тільки дорослі особини. В червні відбувається відродження личинок бродяжок, які поширюються у великій кількості по всій рослині прісасиваясь до листя, гілок і плодам. У липні починають з'являтися самки 2 генерації, тривалість повного циклу становить 30 днів. Після поширення цього шкідника рослини погано розвиваються, чітко видно нерівності кори дерев, у місцях харчування на рослині виникає почервоніння, деформація і опадання, загибель нирок, гілок, опадання листя. Якщо шкідника не контролювати, то до кінця 3-го року відбувається всихання гілок, розтріскування кори і знижується якість плодів, а саме деформація і поява червоних плям. Втрати врожаю становлять від 20 % і вище, в середньому 50% плодів.
Контроль за шкідниками потрібно проводити постійно, орієнтуючись на цикл розвитку шкідника. Застосовувати засоби захисту рослин при виявленні ЕПШ (економічного порогу шкодочинності) і краще проводити профілактичні заходи, щоб контролювати поширеність цього шкідника як плодових так і декоративних насадженнях.
Якщо Ви не знайшли відповіді на свої питання або ж з'явилися нові, обов'язково зателефонуйте нам за номером телефону 095-515-41-66. Наші співробітники, дипломовані фахівці, що мають великий стаж трудової діяльності, проведуть консультацію, допоможуть знайти найбільш ефективні рішення для захисту Ваших посівів від бур'янів.
Ознайомитися з різними видами Канадської гречки ви можете на сайті.
Якщо ви шукаєте джерело рослинного масла і кормового білка, відмінним варіантом буде озимий ріпак.
Дата публікації:
2023-07-31
Востаннє змінено:
2024-01-03