- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Шкідник ґрунтових сходів медляк, види, шкоди, способи боротьби та захисту в 2024
Агроексперт-Трейд рекомендує:
Величезної шкоди кукурудзі завдає медляк, який шкодить сходи. На території України найбільш поширені три види медляка: широкогрудий, чорний і пісочний. У нашій статті ми докладно розповімо про кожному виді, шкоду, що її завдає посівам кукурудзи, і про найбільш ефективні способи захисту посівів в 2024.
Медляк широкогрудий
Шкідник найбільш поширений у зоні Степу та в південній частині Лісостепу. Жуки великі, розміром 1,7-2,7 см. Тіло видовжене, чорного кольору. Крила відсутні, надкрила зрощені. Личинка кольором від світло-жовтого до темно-оранжевого кольору. Довжина личинки до 4,4 см., ширина близько 0,5 мм. Розвивається личинка протягом двох-трьох років.
Медляк чорний і медляк дерновий
Чорний медляк зустрічається в районах степової та лісостепової зони. Медляк дерновий широко поширений у всіх зонах країни. Зимують жуки в грунті в лялькових колисках. Личинки взимку перебувають у грунті на глибині 20-35 см. На початку квітня жуки вибираються на поверхню грунту і використовують в їжу бур'яни, іноді сходами злакових і технічних культур. самка здійснює яйцекладку у поверхневий шар ґрунту на 5-40 см. Час яйцекладки - початок травня кінець вегетаційного періоду. Личинки кукурудзяного медляка розвиваються протягом 1 року.
Медляк пісочний
Поширений у всіх регіонах нашої країни. Найбільші попупуляции в Миколаївської, Одеської, Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської, Кіровоградської областях. Навесні жуками уражаються посіви багатьох сільськогосподарських культур, але найбільшої шкоди наноситься кукурудзі, соняшнику і буряку. Розмір жука 0,6-1 см., тіло овальної форми, опукле. Забарвлення сірувато-коричневий або чорний. Тривалість життя жуків два-три роки. Зимують у поверхневому шарі ґрунту або всередині рослинних залишків.
На поверхні з'являються в кінці березня на початку квітня. Після появи жуки інтенсивно харчуються. Яйцекладка відбувається в кінці квітня, яйця відкладають у ґрунт на глибину 3-5 см. Розвиток личинок триває 1-1,5 місяця. Харчуються виключно перегнилими рослинними залишками. Нові покоління з'являються на поверхні землі у другій декаді серпня Ті, що сформувалися восени так і залишаються в грунті.
Який наносять шкоду посівам кукурудзи медляк широкогрудий, чорний, дернової і пісочний:
- Личинки виїдають порожнечі в насінні, пошкоджують підземну частину стебел , паростки та кореневу систему.
- Шкідливість дротяників / личинки/ в рази підвищується в умовах холодної весни, особливо у разі раннього висіву кукурудзи.
- Пошкодження сходів можуть істотно прорідити посіви, при спалахах розмноження недобір урожаю може досягти 50%.
- Знижується якість продукції, погіршуються посівні властивості.
Які існують ефективні способи боротьби захисту і боротьби з медляком на посівах кукурудзи:
- Суворе дотримання сівозміни, правильний підбір попередника.
- Застосування агротехнологій по обробці і систем внесення мінеральних добрив.
- Особлива увага повинна приділятися розпушування междурядьев в червні, коли відбувається линяння личинок і закукливание.
- Повне знищення кореневих бур'янів.
- Внесення аміаку.
- Посів в оптимальні терміни.
- Передпосівна обробка протравлювачем.
- Обробка посівів хімічними препаратами.
Дата публікації:
2023-02-12
Востаннє змінено:
2024-01-04