- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Шкідник кукурудзи лучний метелик. Основні способи захисту і боротьби в 2024
Агроексперт-Трейд рекомендує:
Лучний метелик представляє серйозну загрозу для сільськогосподарських культур на території всієї України, але найчастіше спалахи його розмноження відзначаються на півночі Степу і Лісостепу. У нашій статті ми розповімо докладніше про лугчного метелика, про шкоду, яку він завдає кукурудзі, і найбільш ефективні способи боротьби з шкідником в 2024.
Як виглядає лучний метелик. Де живе і розмножується. Докладні дані.
Лучний метелик завдає відчутної шкоди посівам кукурудзи, соняшнику, бобових, буряку та інших культур. Розмах крил метелика 17-27 мм. Передні крила сірого або коричневого забарвлення. По центру розміщена довгаста, трикутної форми смуга. Довжина яйця близько 1 мм, Колір - молочно-водянистий, має характерний перламутровий блиск. Гусінь має сірувато-зеленого забарвлення, по спині по центру має темну смугу, також дві жовтуваті смужки знаходяться по боках. Лялечка лугового метелика світло-коричневого кольору, має вісім щетинок на кінці черевця. Лялечка в коконі розміщена вертикально в ґрунті. Зверху кокон обліплений грудочками землі, вгорі є отвір для виходу метелика.
Зиму гусениці останнього віку проводять в коконах у верхньому шарі грунту. Навесні у другій декаді травня, коли повітря прогрівається до + 18 градусів, починається літ метеликів. Самка відкладає яйця на сходи соняшнику і інших культурних рослин, а також бур'яни, рослинні залишки, і рідше, на грунт. Плодючість однієї самки 250-750 яєць. Гусень живиться нижньою частиною листьевых пластин, обплітаючи їх павутиною. Старші особини харчуються листям і стеблами. Розвиток гусениць лучного метелика становить в середньому 3,5 тижні. Виліт метеликів другого покоління припадає на кінець червня, початок липня. протягом одного року розвивається 2-3 генерації.
Сприятливі умови для масового розмноження лучного метелика є температурний режим +20 +26, наявність великої кількості опадів. Також до сприятливим умовам належить недотримання агротехнічних технологій, ухилення від строків і норм посіву.
Якої шкоди завдає лучний метелик посівам кукурудзи:
- Особливий шкоди відзначається в періоди розвитку масової чисельності з циклічністю в 11-13 років.
- Недобір урожаю становить близько 75%, у деяких випадках посів може бути повністю знищений.
- Зниження якісних показників посівних у разі вирощування кукурудзи на зерно.
- Економічний поріг шкідливості - 10 особин на 1 м2 в період сходів, 20 гусениць / м2 в період викидання волоті.
Які найбільш ефективні способи захисту і боротьби з луговим метеликом на кукурудзі:
- Зяблева оранка площ біля полів, на яких була відзначена спалах розвитку метелика. Передпосівна обробка насіннєвого матеріалу.
- Проведення посіву в оптимальні строки з використанням мінеральних добрив
- Застосування влітку для обробки посівів стрілчастого і плоскорезного культиватора.
- Посіви, в яких кукурудза вирощувалася на зелений корм худобі, при наявності великої кількості яйцекладок і гусениць обробки інсектицидами не підлягає. Краще всього відразу посів скосити на силос.
- Прибирання врожаю повинна проводитися тільки на низькому зрізі.
- Випуск трихограми.
- Повне видалення пожнивних залишків з поля.
- Дискування.
- Глибока заблевая оранка.
- Використання інсектицидів для обприскування. Вибір препарату проводиться серед дозволених до використання в Україні.
Дата публікації:
2023-01-31
Востаннє змінено:
2024-01-04