Насіння, Гумат калію, Мікродобрива
Напряму від Виробника
Працюємо стабільно і
чесно з 2005 року!
Більше 4500 аграріїв
України наші клієнти!
Нашу продукцію застосовували
більш ніж на 1 500 000 га!

ТЕХНОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКУ КЛАСИЧНИХ ГІБРИДІВ

Вимоги соняшнику до ґрунтових і кліматичних умов за класичною технологією обробки.

При всій своїй вимогливості соняшнику до грунтово-кліматичних умов, можна сміливо стверджувати, що Україна стала другою батьківщиною для цієї рослини. За кількістю вирощеного врожаю, ми значно випереджаємо не тільки батьківщину рослини – Північну Америку, але і всі країни в світі. Це рослина, як би, спеціально створена для нашого клімату. Судіть самі.

Мінімальне значення температури для проростання насіння соняшнику становить +5°C. Сам же посів рекомендується проводити, коли температура ґрунту на глибині заробки насіння перевищить значення +6°C. Сума ефективних температур (вище +6°C) повинна скласти 1450°. Це означає, що друга половина травня повинна мати середню температуру вище +15°C.  Оптимальною ж температурою для основних процесів, які відбуваються в рослині,  є +25°C.  Такі мінімальні температурні показники необхідні для сортів і гібридів з вегетаційним періодом в межах 150 днів (ранньостиглі). Тривале похолодання в період закладки кольорів (8 – 12 справжніх листів) негативно позначається на цвітінні і, відповідно, врожаї. Хоча  рослина дуже стійка до заморозків: навіть -5°C не буде смертельно.

Не менш важливим показником, ніж температура, є і наявність необхідної кількості вологи. 500....600 мм опадів за період вегетації у достатності забезпечать рослину соняшника вологою. Мінімальну потребу в цьому показники забезпечать 350 мм опадів. Звичайно, бувають сезони з недостатньою кількістю опадів. Особливо це характерно для наших південних, східних і південно-східних областей. У цьому випадку необхідно висівати посухостійкі сорти і гібриди. Як приклад: Меркурій F-1, потужна коренева система  гібриду до 1,70 метрів забезпечує його не тільки необхідною вологою, але і поживними елементами, які не доступні іншим видам рослин. Також це дозволяє максимально використовувати вологу, яку грунт накопичив під час танення снігу.

З іншого боку, райони з підвищеною вологістю не підходять для вирощування цієї цінної технічної культури. Причина – підвищена небезпека грибкових хвороб.

Ми вже зазначили, що соняшник має потужну кореневу систему, яка забезпечує його всім необхідним: волога і харчування. Тому оптимальними, для нього є, грунту з:

— значним орним шаром;

— задовільною кореневої проникністю;

— високим відсотком вологоємності.

У такому випадку, грунт зможе задовольнити всі запити нашої цінної масляного культури в повному обсязі. Рослина практично не реагує на кислотність грунту, але все ж оптимальним pH буде 6,2 – 7.

Сівозміна соняшнику при класичній технології

Існує цілий ряд причин, які обмежують частку соняшнику в сівозміні:

— грибкові хвороби;

— спільні хвороби з деякими культурами;

— запас вологи в ґрунті;

— зайва кількість азоту після певних культур.

Крім того, що грибкові хвороби можуть тривалий час знаходитися в ґрунті, так деякі з них крім соняшнику можуть паразитувати і на інших рослинах. Наприклад, біла гниль. У списку її жертв значаться: хрестоцвіті, зернобобові, овочі і, навіть, тютюн. Тому, між цими культурами і соняшником необхідно дотримуватися  мінімального розриву у чотири роки.

В умовах недостатньої кількості вологи південних і південно-східних регіонів, а також наявність такого  полупаразита як вовчок, соняшник рекомендують повертати на попереднє місце не раніше після восьми років. Запаси вологи в цих регіонах після соняшнику відновлюються після двох – трьох років.

Культури, які мають здатність збагачувати ґрунт азотом, також є небажаним попередником. Значна кількість азоту, переносить дозрівання нашої культури на більш пізні терміни.  А це загрожує втратами врожаю, як за якісними, так і за кількісними показниками.

Оптимальним попередником соняшника є кукурудза і зернові.

 У свою чергу, при достатній кількості вологи, рослина є непоганим попередником для зернових культур. Зокрема, для озимої пшениці. Після «роботи» потужної кореневої системи соняшнику, подальша культура може «користуватися» захопленим об'ємом ґрунту. Рослина залишає  після себе близько  70 центнерів органічних залишків на одному гектарі, які відразу після прибирання необхідно закласти в грунт. Це практично на 100% забезпечує подальшу культуру калійним раціоном.

Для регіонів з достатнім зволоженням рекомендуються наступні варіанти сівозміни:

СоняшникОз.пшеницяОз. ячміньЦукровий бурякЯрий ячмінь
СоняшникЯрий ячміньОз.пшеницяКартопляТретікале
СоняшникЯрий ячміньОз.пшеницяКукурудза на силосОз.пшениця
СоняшникЯрий ячміньТрави (конюшина)Оз.пшеницяЯрий ячмінь

Обробка грунту

Основним завданням, яке ставиться перед таким заходом, як обробка грунту, є створення оптимальних умов для розвитку рослини.

Підготовка грунту до посіву соняшнику починається відразу після збирання попередника. На першому етапі післяжнивні рештки подрібнюють і закладають в грунт. Глибина – від 5 см до 15 см. Це дозволяє запустити процес розкладання залишків і розбудити насіння бур'янів і падалицю попередника. Дану операцію бажано розділити на два етапи.

На першому етапі слід провести обробку на 6 – 8 см. Для цієї операції застосовують дискові лущильники. Якщо грунт має значне ущільнення, то необхідно застосувати дискові борони. Після того, як з'явилися сходи бур'янів і падалиці, проводять другий етап даної обробки, але вже на глибину до 10 – 15 см. Цю операцію поєднують із внесенням добрив (калійних і фосфорних). Другий етап проводять за допомогою культиваторів з  тяжкими або кільчасто-шпоровими боронами.  Швидкість руху агрегату повинна бути вище 8 км/годину.

Оптимальним терміном для оранки поля під соняшник є кінець вересня – початок жовтня. Глибина обробки становить 20 – 30 см і залежить від грунту. Оптимальним знаряддям для обробки будуть оборотні плуги. Якщо застосовуються стандартні плуги, то необхідно контролювати наявність великих гребенів і борозен в загонках. А після завершення операції провести їх вирівнювання.

Востаннє змінено: 
2019-07-21
Або залишайте заявку на зворотній дзвінок,
натиснувши кнопку і заповнивши форму:
Отримайте в подарунок наші технології вирощування:
ТОП товари
Також у нас часто запитують наступну продукцію
Гербіцид ГЕЗАГАРД від Агроэксперт-Трейд
Оригинал "Syngenta"
Ціна: 265,00 грн/л.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Голосів: 1
Гербіцид ПРОМЕКС КС від Агроэксперт-Трейд
Аналог "Гезагард"
Ціна: 200,00 грн/л.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Голосів: 1
Гербіцид ОСНОВА К. Е. від Агроэксперт-Трейд
Аналог "Харнес"
Ціна: 190,00 грн/л.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Голосів: 1
Насіння соняшника Сумо 2017 від Агроэксперт-Трейд
Сербия
110-112 дней
Ціна: 1450,00 грн/п.е.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Голосів: 0
Насіння соняшника Таурус НС від Агроэксперт-Трейд
Сербия
109-113 дней
Ціна: 1850,00 грн/п.е.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Голосів: 1