- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
ІНТЕНСИВНА ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ПРОСА В УКРАЇНІ НА 2024
Агроексперт-Трейд рекомендує:
Просо — посухостійка культура. Часто його використовують як страхову культуру для пересіву загиблих озимих. Просо вирощують також як пожнивную культуру на зелений корм, а в районах із тривалим вегетаційним періодом воно добре дозріває в другій половині літа і на зерно, витримує екстремально високі температури і тривалу посуху. Просо використовують в сівозміні після соняшнику для боротьби з вовчком як провокаційною культури — пастки, що спонукає насіння бур'янів проростати і подальшу його загибель. До речі в компанії Агроексперт-Трейд ви можете придбати насіння проса посівного сортів Полтавське Золотисте і Харківське 31
Кращі попередники для проса – озимі зернові, висіяні по зайнятим парам. Просо добре зростає після просапних: соняшнику, картоплі, цукрових буряків, під які внесено достатню кількість органічних і мінеральних добрив. Добрими попередниками є також зернобобові культури та багаторічні бобові трави. Після кукурудзи або перед кукурудзою просо розміщувати проблемно, оскільки обидві культури уражуються спільними патогенними організмами.
Щодо вирощування сортів проса «Полтавське Золотисте» і «Харківське 31»:
Обидва сорти вимогливі до якісної підготовки грунту. Способи основного і передпосівного обробітку ґрунту залежить від попередника і типу грунту. Рекомендуємо зробити агрохімічний аналіз ґрунту і за результатами агрохімічних показників, більш детально коригувати внесення добрив.
Обробка грунту перед посівом проса.
При розміщенні проса після зернових і зернобобових культур основний обробіток грунту починають з лущення стерні на глибину 6-8 см. Після просапних, багаторічних трав ґрунт дискують двічі дисковими боронами на глибину 12-14 см. Зяблеву оранку під просо слід проводити в ранні рядки на глибину 25-27 см. На менш родючих грунтах глибина оранки становить 22-25 см. Оскільки просо добре реагує на забезпечення ґрунту вологою в посушливих районах рекомендується проводити снігозатримання.
Весняний обробіток ґрунту під просо передбачає ранньовесняне закриття вологи важкими боронами під кутом до зяблевої оранки у два сліди на глибину 3-5 см. До сівби є можливість «поверхневими» обробками очистити поле від бур'янів. Для загортання насіння на певну глибину грунт перед посівом ущільнюють, застосовуючи коткування.
Підготовка насіння.
Насіння перед сівбою протруюють використовуючи біо препарат LF – Ультрафит (фунгіцид+инсектцид, засвоєння амосферного азоту) 3л/т +LF-Гумат Лист 1л/т (стимулятор росту, підвищення посухостійкості, антистресант).
Система удобрення проса.
Коренева система проса в початковій фазі розвивається дуже повільно, тому воно особливо вимоглива до наявності у поверхневому шарі ґрунту азотно-фосфорних добрив. Потреба в добривах розраховують користуючись картограммами поля. На 1 ц урожаю зерна просо виносить з грунту 3,3 кг азоту, 1,5 -фосфору, 3,4 -калію і 1,2 кг кальцію. Удобрюють просо переважно мінеральними добривами, органічні — вносять під попередники.
Основна обробка — мінеральні фосфорно-калійні добрива. Рекомендується вносити під основну обробку грунту в таких дозах: на Поліссі по 60 – 70 кг/га, Лісостепу за 40 – 60 кг/га фосфору і калію; у степу 40 – 50 кг/га фосфору і 30 – 40 кг/га калію. При вирощуванні проса на солонцюватих ґрунтах степу калійні добрива не вносять. По 50 – 70 кг/га азоту більш раціонально вносити під першу весняну культивацію.
Передпосівна обробка. В рядки під час сівби на чорноземах вносять суперфосфат в дозі 10 – 15 кг/га фосфору, на підзолистих – повне мінеральне добриво з розрахунку 10 кг/га азоту, фосфору і калію.
Підживлення. Підгодовують просо при доброму забезпеченні грунту вологою, переважно азотними добривами, які вносять у дозі близько 20 кг/га азоту до виходу рослин у трубку. Використовують підживлення по листу LF-Гумат Лист 1л/га+3-5 кг/га карбаміду в баковій суміші 200-250л.
Сівба проса
Найбільш високі і стабільні врожаї проса можна отримати при посіві в оптимальні рядки, коли грунт на глибині 10 см прогріється до 12-15С. Якщо в посівному шарі достатню вологи, насіння загортають на глибину 3-5 см, а якщо її недостатньо, глибину загортання збільшують до 5-7 см.
Дуже важливо не допускати розриву у часі між передпосівним обробітком ґрунту і сівбою, щоб посіяти насіння у вологий його шар. Оптимальна норма висіву насіння при рядковому способі сівби для: Північного Лісостепу і Поліссі − 3,7-4,0 млн /га (28-30 кг/га); Центрального Лісостепу – 3,3-3,5 млн. /га (24-26 кг/га); у Південній Лісостепу – 2,5-3,0 млн. /га (18-22 кг/га); Степу – 2,3-2,5 млн. /га (16-18 кг/га).
Догляд за посівами проса
Щоб мати дружні сходи, після посіву посіви проса коткують кільчастими або ребристими котками. Грунтову кірку і бур'яні руйнують ротаційними мотиками або боронуванням впоперек рядків.
Для захисту від бур'янів використовують гербіциди агрітокс. 1-1,5 л/га, базагран, 2-4 л/га 2,4-Д, 0,2-1,7 л/га. Просо найменш чутливе до дії гербіцидів у період від появи сходів до закінчення кущення. Бажано разом з гербіцидом вносити LF-Гумат Лист 1л/га для зняття стресу від його дії на посівах.
До захисту від хвороб і шкідників потрібно підходити комплексно, для цього ми рекомендуємо наступну систему захисту з одночасним підживленням мікроелементами.
Проведення обробок:
- Обробка посівного матеріалу LF-ГУМАТ ЛИСТ — 1л/т + LF — УЛЬТРАФІТ — 3л/т
- Перша обробка – фаза кущіння: LF-ГУМАТ ЛИСТ — 1л/га + LF — УЛЬТРАФІТ 4л + LF-ФІТО-М — 1 л/га
- Друга обробка – трубкування: LF — ГУМАТ ЛИСТ — 1л/га+ LF — УЛЬТРАФІТ 4л + LF-ФІТО-М — 1 л/га + LF-БІОЦИНК-110 – 1л/га
- Третя обробка – Початок викидання волоті: LF — ГУМАТ ЛИСТ — 1л/га + LF-ЗЕРНОВІ – 2л/р
Сорти проса «Полтавське золотисте» і «Харківське 31» відносяться до скоростиглих сортів їх можна збирати прямим комбайнуванням. При прямому комбайнуванні збирати просо необхідно коли 100 % зерен дозріли.
Хочете отримати хороший урожай проса? Тоді дзвоніть нам сьогодні!
+38-095-515-41-66, +38-098-101-20-80