- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОЗИМОГО ГОРОХУ МОРОЗ НА 2024
Агроексперт-Трейд рекомендує:
Вирощування озимого гороху це новий етап у галузі рослинництва України. У даній статті ми дамо основні рекомендації щодо вирощування озимого сорт гороху Мороз сербської селекції, насіння якого ви у нас можете придбати в 2024.
Сівозміни для озимого гороху.
Горох вимагає культивування в сівозміні і йому не підходить вирощування в монокультурі. В умовах монокультури значно збільшується число горохового довгоносика, який негативно позначається на врожайності і якості насіння. Посів гороху на тій же ділянці можливий тільки після 3 роки. Хорошими попредениками для гороху є зернові і просапні культури, такі, як ранні гібриди кукурудзи, картоплі, соняшнику. Горох є добрим попередником для більшості польових культур, ніж інші бобові.
Вимоги до землі при вирощуванні озимого гороху.
Найкращі результати достигнаются на середньо глибокої і родючому грунті, добре забезпеченої вологою. Ділянка, яка призначений для виробництва гороху повинена бути пласкою, чистою і без руйнівної дії ерозії і повеней. Ділянки, на яких знаходяться бур'яни, як мак польовий і осот польовий, особливо несприятливі для вирощування гороху. Найбільш сприятливі реакції грунтового розчину для вирощування гороху між рН 6,8 і 7,4.
Обробка грунту перед посівом озимого гороху.
Основна обробка здійснюється осінньої оранки на глибину від 20 до 25 см. Після оранки відразу треба зробити закриття борозни посівним заготівельником. Передпосівну підготовку зробити на глибину від 8 до 10 см (1-2 рази). Земля після первинної обробки та передпосівної підготовки повинна бути сколот і добре вирівняна. Таким чином, зменшуються негативні наслідки, викликані перевагам гороху до вилягання, якісніше проводиться прибирання і зменшується втрата насіння.
Добриво. Основою харчування кормового гороху азотом є симбіоз, тобто азотофіксації яку формують бактерії Rhizobium leguminosarum BV. viciae. Горох тільки на ранніх стадіях розвитку вимагає присутності азоту в доступній формі на поверхні грунту, так як формування бульби відбувається два тижні після появи. Рамкові кількості для удобрення гороху 40-50 кг га-1 активних речовин азоту, 60 кг га-1 Р205 і 60 кг га-1 К20. Точна кількість визначається по створенню аналізу грунтового родючості. Ціла кількість фосфору і калію, надається перед оранкою, а азоту в передпосівної підготовки.
Удобрення азотними добривами повинно статися під час першого удобрення озимої пшениці з 45-70 кг га-1 активних речовин азоту.
Посів озимого гороху.
Посів гороху потрібно производити на самому початку оптимального строку для посіву озимої пшениці, коли погодні умови і стан грунту дозволяють. В агроекологічних умовах України оптимальний період для посіву гороху співпадає зі сроками посіву пшениці у Вашому регіоні- приблизно 15.09 - 20.10. Якщо посівний шар сухий, після посіву накочують кільчасто-шпоровым катком. Насіння перед посівом треба обробити протруйниками та стимулятором росту.
Густота посіву: Оптимальна густота посіву для сорту НС Мороз - 100-110 рослин/м2. Посів повинен проводиться зерновими сівалками з междурядным відстанню 15 см. Глибина сівби повинна бути 3-5 см. Враховуючи масу 1000 насінин, необхідну щільність посіву та споживчу вартість насіння, посівна норма становить близько 200 кг/га. Після посіву необхідно зробити прикочування щоб контакт між насінням і землею був краще, цвітіння було рівномірне, посів рівномірно розвинений прибирання проведене якісно. Коткування не повинно відбуватися на важких, глинистих ґрунтах, особливо в ранні строки посіву.
Захист посівів гороху озимого в період вегетації
Особливу увагу протягом вегетації повинна бути приділена захисту посівів від бур'янів, хвороб і шкідників.
Захист від бур'янів ведеться в основному ґрунтових і контактних гербіцидів. Після посіву до появи рекомендується застосування гербіцидів:
Стомп 330 + Гезагард (4-5+1,5-2 л/га] найкраща ефективності Дуал Голд 960 ЕС + Гезагард (1,5+1,5-2 л/га] найкраща по селективності,
Фронтьєр Оптіма+ Гезагард (1-1,2+1,5-2 л/га] друга за ефективності і третя за селективності, Тербис (тербутилазид] 1,5 л/га найдешевша захист.
Коли рослина гороху буде високим близько 10-15 см, а бур'ян знаходиться в початковій стадії росту, обробка зазвичай робиться комбинировкой препаратів на основі бентазону (Басагран] і імазетапіра (півот 100-Е], яка забезпечує захист як від широколистих, так і від деяких вузьколистих бур'янів після появи:
Базагран + Швот (2 + 0,4-0,6 л/га] або Базагран + Пульсар (2+ 0,6-0,75 л/га].
У разі появи багаторічних узколистых бур'янів, можна використовувати ефективні транслокационные гербіциди, такі як фюзилед (Fusilade Super], заснованих на флуазифопа-П-бутилу (Фюзглад Форте 150, Апл 100, к. е., Селект 120, к. е.
В роки з великою кількістю опадів часто відбувається сильний напад хвороб на горох, з яких найпоширеніші: антракноз (Ascochyta Pisi], несправжня борошниста роса, (Peronospora viciae], і борошниста роса (Erysiphe pisi]. Викорінення хвороб здійснюється обробкою фунгіцидом Signum 600 г / га, разом з інсектицидом. Якщо робляться 2 обробки інсектицидом, то в другій обробці можна застосувати Equation 400 г/га.
Найбільш небезпечні шкідники для гороху в Україні це листяні воші (Aphidae) і гороховий довгоносик (Bruchus pisorum L). Знищення цих шкідників обов'язково, незалежно від пошкоджень викликаних механізацією. Обробка тракторним розпилювачем є більш ефективним у порівнянні з авиаобработкой. Найбільш ефективний захист від горохового довгоносика реалізована з використанням комбінації органофосфорных інсектицидів і піретроїда. У Європі, приміром, найбільше застосовується продукт Nurel D (хлорпірифос + циперметрин), в кількості 1 л/га. Обробку розпочати на початку цвітіння під час додаткового живлення довгоносика, перш ніж кладуть яйця в плід, тобто на щойно сформований стручок. Температура повітря під час обробки не повинна бути вище 25С. Для сорту озимого гороху НС Мороз достатня тільки одна обробка з-через одночасне цвітіння. Поява листових вошей в багаторічному періоді пов'язано з періодом вилітання горохового довгоносика, так що і цією обробкою можна знищити вошей.
Однією з найбільш важливих заходів з догляду в насінництві гороху є збереження сортової ідентифікації. Сортова прополка є обов'язковим заходом при насіннєвому посіві і передбачає видалення нетипових рослин, які в основному відрізняються по висоті, увазі листа або забарвленням квітки.
Прибирання озимого гороху.
Через часте вилягання посіву, збирання гороху вимагає особливої уваги і представляє складну агротехнічну міру в технології виробництва насіння гороху.
Насіння гороху швидко дозрівають. Коли вміст вологи в зерні близько 40% рослина ще має зелене листя. З цього моменту, вміст вологи в насінні сильно зменшується і в короткий час досягає 18%, коли можна почати з прибиранням. Сорт НС Мороз, в агроекологічних умовах Сербії, до прибирання вже готовий 15 червня, два тижні до озимого ячменю.