- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Сидерати як найдоступніший спосіб поліпшити структуру грунту і підвищити врожайність в 2024
Агроексперт-Трейд рекомендує:
Категорія:
Отримати дружні сходи - означає отримати хороший урожай в 2024. Часто для цього досить використовувати найдешевший, але разом з тим, і найефективніший спосіб - використання сидератів.
Короткий зміст статті:
Сьогодні актуальною проблемою є деградація грунту, розмір таких площ за один рік збільшилася з 70 тис. га до 10 тис. га. Найбільш ефективними засобами запобігання цього виступають інновації, взаємодія з аграріями, інформаційна діяльність. Важливим є і використання сидератів.
Зелені добрива
Історія сидератів йде глибоко в старовину. Ще стародавні індіанці і китайці висаджували сидерати 3 тис. років тому. Сидерати використовуються і в наші дні для поліпшення структури грунту і його насичення азотом. Вони містять білки, цукор, мікроелементи, крохмаль, а коріння рослин утворюють систему мікроскопічних каналів. Відмерлими залишками цих рослин харчуються корисні мікроби і черв'яки, які накопичують азот. Сидерати активно протидіють бур'янам, пригнічують їх розвиток. Вчені стверджують, що до сидератів можна віднести понад 400 культур. Найпоширеніші бобові: квасоля, боби, нут, горох.
Серед переваг бобових сидератів наявність на кореневих відростках бактерій - азотофіксаторів. Такі добрива збагачують землю фосфором і азотом нормалізують кислотність ґрунту. Ці рослини люблять вологу, але стійкі до холоду, тому успішно можуть культивуватися на території всієї України. Серед злакових культур такі сидерати: суданська трава, сорго, пшениця та ін. Культури сприяють підвищенню запасів кальцію і азоту. Їх висівають в кінці літа і на початку весни.
Гречані сидерати хороший спосіб підвищити родючість бідних і важких грунтів. Рослини підвищують рівень фосфора калія, а також нормалізують кислотність.
Навесні сидерати використовуються в якості мульчі для захисту ґрунту від холоду і збереження весняної вологи. Також зелені добрива закладають в грунт. Сидерати розкладаються й утворюють біологічно активні речовини, которие потім діють протягом тривалого часу. До весняних сидератів відносяться горох, Віка, ріпак, гірчиця. Осінні сидерати: злакові і бобові. Існує подзимний, ранньо весняний, середньо весняний, літній та осінній терміни посіву сидератів. Коли саме висівати - залежить від характеристик кліматичного регіону, типу і вологості грунту, цілей посіву та особливостей рослини.
При виборі сидерата необхідно акцентувати увагу на вирішенні конкретної проблеми. Тут може бути боротьба з шкідниками, або активне харчування, або ж збереження структури грунту.
Багаторічні сидерати вивести за 1 рік неможливо. Тому якщо є плани на землю, то варто вибирати однорічні сидерати.
Як правильно вибирати сидерати
У першу чергу необхідно відштовхуватися від технології. Сидерати необхідно вибирати під кожне поле окремо, під кожен сівозміну. Також важливо при виборі врахувати і мету:
- Нівелювати ризики ерозії грунту.
- Зберегти структуру.
- Накопичити азот або мікроелементи.
- Боротьба з шкідниками.
- Контроль бур'янів.
Інформація по сидератам:
Ярий та озимий ріпак. пригнічує бур'яни, покращує грунт, сприяє його збагаченню корисними мікроелементами. Ярий ріпак висівають в кінці березня і на початку квітня, озимий - з серпня по жовтень.
Жито. сприяє підвищенню родючості, пригнічує бур'яни і грибок. Сіяти необхідно в кінці серпні і до кінця вересня.
Гірчиця. може висіватися і восени, і навесні. Протидіє багатьом захворюванням, протидіє шкідникам, збагачує землю мікроелементами.
Люпин. використовується на щільних грунтах. Знижує кислотність, збагачує землю калієм і азотом.
Редька. Сприяє накопиченню гумусу і органіки. Виступає хорошим засобом проти розвитку грибкових хвороб, відлякує шкідників. Сіяти з весни по осінь.
Овес. Сіяти під зиму. Збагачує грунт корисними речовинами, покращує структуру грунту, пригнічує бур'яни. Для підвищення ефективності можна сіяти одночасно з вікою.
Пшениця. Висівається пізньої осені. Добре оздоровлює ґрунт, насичує азотом і кальцієм, структурує грунт.
Дата публікації:
2023-08-22
Востаннє змінено:
2024-01-03