- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Чому вигідно вирощувати сорго в 2024
У статті ми докладно розповімо чому вигідно вирощувати сорго в 2024 в умовах України.
Короткий зміст статті:
За обсягами вирощування сорго займає четверте місце в світі після пшениці, рису та кукурудзи. Батьківщиною сорго прийнято вважати Африку. Культура відноситься до роду однорічних і багаторічних трав'янистих рослин родини злакових. Беручи до уваги те, що культура теплолюбна і стійка до посухи і спеки, її можна успішно вирощувати у всіх кліматичних регіонах планети. Рослина відмінно адаптується до грунтових умов вирощування. Величезна кількість природних і культурних різновидів сорго можна зустріти в Північно-Східній Африці, зокрема в Ефіопії і Судані. Сорго по праву вважається найдавнішою культурою світового землеробства, адже людство її вирощувало ще 3.000 років до нашої ери на території Індії і Стародавнього Китаю. В даний час США найбільший виробник сорго в світі. Лідерами по посівам тут виступає штат Канзас і Техас. З урахуванням екстремальних погодних умов, які є наслідком глобального потепління, рослину вирощують насамперед в посушливих регіонах.
Вирощування сорго в Україні
Серед основних причин нарощування імпорту сорго зниження обсягів виробництва зернових культур в ЄС, різке зростання вартості на зерно на європейському ринку, а також зниження рівня кінцевих запасів основних зернових культур. В Європі сорго практично не вирощують, хоча ця культура має всі властивості для пристосування до кліматичних умов. Наслідки глобального потепління все далі відчуває українське сільське господарство, так за останні 20 років відбулися досить серйозні зміни клімату. Українському сільському господарству, яка звикла до помірного клімату в майбутньому частіше доводиться брати до уваги екстремальні погодні умови. Тому сільгоспвиробникам доводиться переорієнтуватися на нові культури. І все частіше українські аграрії роблять ставку на такі посухостійкі злакові як сорго.
Вирощування цієї культури у нас в країні дозволить підвищити віддачу від земель південних регіонів країни. Вид сорго в нашій країні представлений чотирма культурними видами:
- Сорго звичайне. Вирощується на кормові, технічні та продуктові цілі.
- Джугара, гаолян, суданська трава - кормові культури.
За виробничим призначенням сорго має зернове цукрове і кормове напрямок. Серед зернових гібридів в Україні добре себе зарекомендували гібриди із США, наприклад, Sprint (Спринт), Prime (Прайм).
Властивості та сфери застосування сорго
Серед безлічі культур, які віддані для виготовлення етанолу, однією з найбільш перспективних вважається саме сорго. Вона має високу фотосинтетичну ефективність і може за короткий термін сформувати потужну біомасу, багату енергією. До того ж в рослині величезна частина енергії, що міститься в речовинах, які легко конвертувати в етанол. У цукрового сорго міститься цілий комплекс цукрів, а у зерновому - крохмалю. З зернового сорго куди більший вихід крохмалю-74%, ніж, наприклад, з кукурудзою-67%. А з цукрового сорго значно більший вихід спирту. За даною культурою майбутнє виробництво біоетанолу. Якщо використовувати, крім стебел, ще й зерно на виробництво біоетанолу, то можна отримати до 7000 літрів з гектара на рік. Крім цього, рослина може успішно виростати в степовій і лісостеповій зонах .
Особливості вирощування зернового сорго
Зернове сорго представляє основну групу. Всього зерна роблять цінний корм для сільгосптварин і сировину для харчової і комбікормової промисловості. Сорго формує зерно з високими поживними цінностями для всіх видів худоби, птиці, риби. У 100 кг зерна міститься 130 к. о, а в 100 кг зеленої маси 25 к. о. За умов посухи зернове сорго відчутно переважає над традиційними культурами такими як ячмінь, кукурудза і горох з врожайності, і за виробництвом на 1 га.
Українські аграрії не зовсім об'єктивні по відношенню до культури, адже сорго правильний вибір за умов глобального потепління. Рослини дуже ефективно використовує ґрунтову вологу завдяки унікальній кореневій системі і високій евапотранспірації. У сорго дуже розвинена коренева система, яка, відчутно випереджає наземну масу, активно розростається і проникає на глибину до двох метрів. Під час сильної посухи корінням утворюється захисний кремнієвої шар, який захищає рослини від висихання. Так само для підвищення посухостійкості використовують препарати Гумат Лист і підживлення мікродобривами LF Зернові. Таке ж значення має восковий наліт на стеблі і листках рослини. Якщо в грунті зберігається трохи вологи, культура продовжує рости, незважаючи на спеку, низьку вологість повітря і сухі вітру. При повному пересихання грунту рослина входить в стану спокою, припиняє ріст і розвиток, а після випадання опадів знову переходить до активної життєдіяльності. Такі властивості дають культурі переваг в порівнянні з іншими культурами в зонах з підвищеним ризиком.
Дата публікації:
2023-08-20
Востаннє змінено:
2024-01-03