- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Перспективи та особливості точного землеробства в 2024
Категорія:
Точне землеробство в 2024 - майбутнє аграрної галузі.
Короткий зміст статті:
Для сьогоднішньої України звичайною є ситуація, коли основною метою аграрного виробництва є "гонка за врожай".рентабельність такого підходу ґрунтується не тільки на сучасних технологіях, новітній техніці, селекції, а й недорогій робочій силі, поки ще родючому грунті, дешевій орендній платі. Але дана ситуація вже терпить зміни. Задарма працювати вже ніхто не хоче, податки ростуть, так і силою утримувати ринок землі довго не вийде. Залишається одне - оптимізувати використання ресурсу і відсікання зайвих витрат. Цей шлях був застосований американськими фермерами ще 30 років тому і називається він точне землеробство. В його основі використання різних електронних датчиків контролю, впровадження космічних технологій, повної модернізації техніки та обладнання, зміну норм внесення і т. д. Далі більш детально про точному землеробстві.
Світовий досвід використання точного землеробства
Точне землеробство починається з аналізу ґрунту. Саме так чинять практично всі американські фермери щороку. Причина цього криється у високій орендній платі-від 400 $ до 1 тис.$, що призводить до необхідності використовувати всі можливості для економії. Згідно з даними Міжнародної асоціації точного землеробства 80% американських фермерів застосовують для відбору та аналізу ґрунту GPS технології. Ситуація в Канаді аналогічна - 81%. До того ж експерти прогнозують суттєве збільшення кількості таких аграріїв.
Подібним чином виглядає ситуація і з впровадженням різного програмного забезпечення, діджитал-інструментів і т. д., например, 62 % канадських фермерів використовують технологію ноу-тілл, 70% технологію автоматичного відключення на секціях обприскувача.
Не менш важливою складовою точного землеробства виступає розвинений агроконсалтинг. Для обробки 1 тис. га земельних площ достатньо трьох осіб, але діяльність компанії курирує зовнішній агроконсультант. Левову частку своїх завдань американські аграрії делегують компаніям, які працюють за аутсорсингом. В результаті чого отримують перевагу і в кількості, і в якості, адже у них оптимальний штат і краща інформаційна та технологічна підтримка. У фермерів немає потреби засновувати власні лабораторії для аналізу грунту, їм не треба наймати агрохимика, у них немає необхідності купувати безпілотники. Натомість аграрії звертаються до агроконсультантів, які мають доступ до баз даних, мають ультрасучасне обладнання та мають практику
Ситуація з точним землеробством в Україні
На жаль, в даний час подібної статистики не ведеться. Якщо вже бути гранично точним, то її просто ніхто і не збирав, і не узагальнював. Лише поодинокі компанії, які просувають на ринку свої послуги і інструменти, мають своїм сегментним поглядом на ситуацію. Так, на початок нинішнього року, українська компанія АгроЛаб здійснила аналіз грунту з використанням автоматизованого відбору проб і картографування властивостей понад 1 млн га. Господарства, які провели таку діагностику в АгроЛаб, отримали ще й доступ до Порталу агронома. Ресурс дозволяє збирати різну інформацію і планувати агрономічні дії на основі отриманих даних.
До пошуку нових рішень і впровадження точного землеробства підштовхує, і обстановка на ринку міндобрив, собівартість яких невпинно зростає. Адже завдяки диференційованому внесенню добрив можна досягти оптимізованого використання ресурсів до 40%.
Для кого є необхідність в точному землеробстві?
У нас в країні існує думка, що точне землеробство можуть собі дозволить тільки великі агропідприємства. Це думка не зовсім вірна, адже з кожним сезоном все більше до точному землеробству вдаються господарства, які володіють земельними угіддями від 1 тис. га. У той же час у світі точне землеробство практикують і невеликі компанії від 50 га.
Приклад ефективності диференційованого внесення мінеральних добрив.
На карті-завданні визначилася зона, яка не вимагає фосфорних добрив. Її площа становить 11% від загальної. Якщо ж на неї вносити фосфоровмісні добрива, то отримуємо перевитрата 255 кг/га, в зоні з потребою в 319 кг/га - недовнесли б 65 кг/га. тобто при диференційованому внесення мінеральних добрив економія становить близько 1, 30 т. Важливим фактором виступає і те, що на кожну конкретну площу вноситься саме стільки добрив, скільки необхідно для створення оптимальних умов для росту і розвитку культури
Звичайно ж впровадження інноваційних рішень призводить до певних фінансових витрат, які окупаються через 6-7 років. На перший погляд дорого і не швидко. Але з урахуванням того, які тенденції розвитку світового ринку нас очікують - подорожчання ресурсів, підвищення конкуренції - можна зрозуміти всі переваги.
Точно можна спрогнозувати, що ті агрокомпанії, які прийшли до точного землеробства, тому вже не повернуться і регулярно будуть впроваджувати новітні елементи даної технології. Що й не дивно, адже особистий досвід є найкращим показником. Наприклад, при проведенні комплексного аналізу грунту можна підвищити ефективність використання ресурсів до 35%. Якщо взяти до уваги нинішні ціни на добрива, сума в кінцевому підсумку набіжить не маленька.
Дата публікації:
2023-08-20
Востаннє змінено:
2024-01-03