- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Комплексний захист посівів гороху в 2024
Категорія:
Культура, на всьому етапі росту та розвитку, піддається негативному впливу шкідливих організмів і хвороб. Для отримання хорошої врожайності і високої якості продукції важливо застосовувати комплексну систему захисту посівів. У статті ми розповімо про всі аспекти даної системи, інформація стане важливою підмогою для досягнення високого врожаю гороху в 2024.
Що таке комплексний захист посівів гороху
Комплексна система захисту посівів гороху складається з декількох етапів:
- Вибір сорту.
- Обробка насіннєвого матеріалу.
- Внесення післясходових гербіцидів.
- Обробка посівів у період вегетації.
- Десикація.
- Прибирання врожаю.
- Післязбиральний період.
Дотримання всіма пунктами системи дозволяє збільшити врожайність культури на 30%.
Як вибрати сорт і коли проводити обробку насіння перед посівом гороху
Правильно обраний сорт - гарантія гарного врожаю в майбутньому. До вибору слід підійти, враховуючи особливості грунту і кліматичної зони, рівень вологозабезпечення, попередника. Необхідно звернути увагу на період вегетації сорти, наприклад, Мадонна - 68-80 днів, Грегор – 75-85, Світ -83-95. Сучасна селекція пропонує сорти з підвищеною стійкістю до стресів і захворювань. Вибір на користь такого сорту дозволить істотно знизити ймовірність поширення інфекції на полі.
Передпосівна обробка насіннєвого матеріалу гороху перший етап у комплексній системі захисту. Дозволяє забезпечити надійний захист від багатьох хвороб, що забезпечує зменшення втрат від хвороб. Насіння протруюють за 1-14 днів до посіву. Термін обробки залежить від обраного препарату, умов та сорту. У разі обробки ще і бактеріальним засобом, то обробка повинна проводитись за 1 день до висіву.
Важливо пам'ятати, що посіви ранніх строків менш схильні до захворювань, а середні і пізні більше, тому насіннєвий матеріал для останніх в обов'язковому порядку повинен пройти протруювання.
В яких випадках вносяться гербіциди на посівах гороху
Найбільш простий і ефективний метод боротьби з бур'янами - боронування посівів гороху. Післясходове боронування проводять у фазі 3-5 листків. Якщо післясходових боронований два, то перше проводять у фазі 2-3 листків, коли рослини мають висоту 4-5 см, а друге посіви боронують у фазі 3-5 листків при висоті рослин 7-10 см.
Культура не відрізняється підвищеною чутливістю до бур'янів, тому для їх контролю в більшості випадків вносяться тільки післясходові гербіциди. У тих же випадках, коли існує впевненість у сильному поширенні бур'янів, доцільно вдатися до грунтових гербіцидів.
Найвищої ефективності у боротьбі з бур'янами досягають при поєднанні агротехнічного та хімічного способу. На посівах гороху можна використовувати гербіциди: Агрітокс, Базагран, Гезагард, Дикопур, Дуал Голд, Пантера, Півот, Стомп 330, Фронтьєр 900, Фронтьєр Оптима, Фюзилад Супер 125 ЄС, Богун. Рекомендуємо використовувати післясходові гербіциди разом з препаратом Гумат Лист, для зняття стресу.
Захист гороху по фазах росту
впродовж всього періоду вегетації посіви схильні до впливу різних захворювань: кореневі гнилі, вірусні хвороби, бактеріальні захворювання. Своєчасне втручання і вжиті заходи дозволять отримати в результаті хороший урожай.
Фаза бутонізації - цвітіння. Припадає на травень-липень. Внесення фунгіцидів та біопрепаратів проти грибкових і вірусних інфекцій, проводиться разом з позакореневим підживленням, наприклад, Ультрафит. Обмеження чисельності шкідливих організмів шляхом обприскування інсектицидами. Також важливим є підтримання оптимального фітосанітарного стану посівів.
Фаза дозрівання. Припадає на червень-липень. При несприятливих умовах навколишнього середовища проводиться десикація, яка прискорює дозрівання врожаю і зменшити ураження насіння цвіллю, гниллю та ін. захворюваннями. Рекомендується проводити обприскування десикантом за 1-2 тижні до передбачуваного терміну збирання врожаю. Важливо використовувати тільки дозволений в Україні препарат.
Дозрівання-післяжнивний періодд. Припадає на липень -серпень. Дії спрямовані на збереження врожайності і якості. Збереження свіжого зерна від захворювань, шляхом створення умов при яких зараження стає неможливим. Полягає у своєчасному і проведених у строки збиральних робіт. Якісна обробка зерна, яка полягає у його очищенні, калібруванні і просушування, доведення вологості до показника 13-14%. Далі важливими є умови його зберігання, адже тільки при дотриманні всіх вимог, навесні можна отримати чистий, здоровий, якісний матеріал.
Післязбиральний період. Обмеження джерела інфікування захворювань і резервацій шкідливих організмів. Полягає в зяблевій оранці, особлива увага приділяється ретельному закапуванні післяжнивних залишків рослин.
Які найбільші вороги посівів гороху
Однією з найбільших небезпек для врожаю гороху можна назвати жуків бульбочкових довгоносиків, які пошкоджують точку росту і листя, що призводить до загибелі всієї рослини. Личинки жуків харчуються бактериальною тканиною бульб, що суттєво зменшує продуктивність бульбових рослин і знижує накопичення азоту в грунті. Ефективним методом боротьби з жуками є обприскування фунгіцидом кордонів посівів безпосередньо відразу після появи перших сходів.
Ще один з ворогів гороху, горохова попелиця, боротися з якою слід шляхом обприскування в період бутонізації. Гороховий зерноїд пошкоджує тільки зерна. Масове нашестя на посіви припадає на період цвітіння, це і є сигналом для проведення обприскування інсектицидами.
Дата публікації:
2023-11-28
Востаннє змінено:
2024-01-03