- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Який спосіб посіву гречки краще в 2024: суцільний або широкорядний
Агроексперт-Трейд рекомендує:
Категорія:
В Україні практикуються два способи вирощування гречки в посівах: суцільний і широкорядний. Провідні вчені після тривалих досліджень прийшли до висновку, що на полях ріст і розвиток гречки більше залежить від густоти посіву, ніж від способу. Обидва способи забезпечили практично однакову врожайність. Агрономи-практики вважають, що кращим способом вирощування в 2024 є той, який може забезпечити кращий урожай, з високою якістю продукції, при оптимальних витратах і мінімальному працю.
Як вибрати спосіб посіву гречки в залежності від строків, норми висіву та грунту.
Хорошу врожайність культури можна отримати як при суцільному, так і широкорядному способі посіву. В посушливі роки культуру краще сіяти суцільним суцільним способом. Норма висіву в такому разі становить 80-100 кг/га. Для років з підвищеним числом опадів краще широкорядним способом з нормою близько 60 кг/га.
Виходячи з досвіду сільськогосподарських підприємств, а також виходячи з результатів досліджень, на родючих ґрунтах, на засмічених, що мають схильність до ущільнення і осідання в умовах недостатнього зволоження при посіві в оптимальні строки і за умови ранніх строків посівів, гречку доцільно сіяти широкорядним способом, а при пізніх посівах на окультурених полях краще суцільним способом. Більш високі показники по врожайності гречки отримують при сівбі широкорядним способом в ранні терміни. При посіві на пізніх термінах широкорядний спосіб втрачає свої переваги, врожайність знижується і тому більш виправдано застосовувати суцільний спосіб.
Вибір способу при великій кількості бур'янів на посівах гречки
Для визначення способу сівби слід звернути увагу на рівень засмічення рослинами - паразитами. При сильному розростанні бур'янів широкорядний спосіб дозволить одержати більш високий урожай, ніж суцільний. Якщо поле чисте, то оптимальним вибором буде суцільний. Також на забур'янених полях добре зарекомендувала себе канадська гречка Арно (Гренбі) у суцільних посівах, вона добре розвивається на початкових етапах зростання, що дозволяє їй гідно конкурувати з бур'янами і затінювати їх.
В умовах широкорядного посіву більш високий врожай забезпечується завдяки підвищеній продуктивності кожної рослини при меншому їх числі на гектарі (1,5—2 млн. рослин на 1 га). У суцільному посіві менша продуктивність кожного окремого рослини 'компенсується великою кількістю рослин (2-3 млн. на 1 га).
Важливим критерієм при виборі є фінансова сторона, адже широкорядний спосіб вимагає додаткові витрати на оплату праці на обробку міжряддя. Суцільний спосіб не вимагає таких витрат і його доцільно застосовувати в районах, де проявляється вітрова ерозія. При цьому поверхня ґрунту рівномірно захищається рослинами і виключаються міжрядні обробки в період вегетації рослин. Тому з точки зору економії саме суцільний більш вигідний, при цьому обидва способи дозволяють отримати відносно однаковий рівень врожаю гречки.
Густі посіви і прореженные. Які принесуть більший урожай
Слід пам'ятати, що чим забезпечені кращі умови для росту і розвитку гречки, і чим густіше висаджені рослини в посіві, тим жорсткіше і потужніше проявляється антагонізм між культурами. Відомий вчений агроном Макрушин М. Н. після проведених досліджень зробив висновки, що густі посіви мають більше переваг перед прореженными. Перші дозволяють отримати більш високі врожаї, дані різняться від сорту, регіону, і в середньому показник становить 8%. Наприклад, високоврожайні самоопиляемые сорти гречки Дикуль та Дев'ятка відмінно себе зарекомендували саме в суцільних посівах, при нормі 70-100 кг/га формують урожай 20-35ц/га
Як пов'язані способи посіву і ефективність внесення азотних добрив
Ефективність азотних мінеральних добрив залежить від обраного способу посіву гречки. Більш висока результативність від азотних добрив була відзначена при широкорядному способі на 0,07%, або від 0,06 т/га При суцільному способі внесення мінеральних азотсодержимых препаратів суттєвої прибавки не принесло. Дослідження показали, що на чорноземі незначну надбавку до урожаю отримали при вирощуванні широкорядним способом, при скорочених норми посіву 1 млн схожих насінин на 1 га і середніми нормами елементів живлення N60Р60К60.У той же час варто врахувати, що більш рентабельно вирощувати гречку суцільним посівом з міжряддям 15 див.
Отже, ми маємо безліч суперечливих думок і фактів., але все ж необхідно відповісти на найважливіше питання, що більш суттєво впливає на кінцевий результат врожайності та якість продукції, загущенность посіву або зменшення відстаней між рядами.
Дата публікації:
2023-09-27
Востаннє змінено:
2024-01-03