- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Які мінеральні добрива для соняшнику можна використовувати в 2024
Агроексперт-Трейд рекомендує:
Категорія:
Які ж добрива для соняшнику потрібно використовувати для отримання хороших урожаїв в 2024?
Хоча всі знають, що без добрив гарного врожаю не досягти, між агрономами існує усталені думка, що соняшник має не особливо вираженою реакцією на просте внесення мінеральних добрив. Це правда, адже інші сільськогосподарські культури, наприклад, яра пшениця або ячмінь, мають більш високу реакцію, ніж соняшник.За даними багатьох проведених досліджень, можна зробити висновок, що чутливість гібридів, а також сучасних сортів соняшнику відзначається збільшенням врожайності в межах 0,21-0,41 т/га, а ступінь визначається контрольованою генами нитратостимулирующей здатністю соняшника.
Також, шляхом наукових досліджень, було доведено, що різні гібриди, сорти дуже відрізняються за сприйняттям мінеральних добрив, тобто результат в кожному окремому випадку буде різним. Дослідження, проведене Інститутом зернового господарства, які полягали у внесенні під зиму N30Р60 сприяло збільшенню врожаю соняшника на 0,32 т/га. Беручи до уваги ряд досліджень провідних наукових установ України, можна зробити висновки, що найбільш ефективний спосіб підвищити віддачу від використання добрив полягає в селекційному процесі. Сучасні сорти та гібриди більш ефективно реагують на внесення добрив, що в результаті призводить до збільшення врожайності.
Існує відсутність чіткої залежності між віддачею азотних добрив і вмістом азоту в ґрунті. Це пояснюється активним відновлення нітратів у рослинах і подальшим підключенням їх метаболізм, що в цілому залежить від активності нітратредуктази і ряду інших ферментів, що сприяють регуляції азотного обміну. Також на відсутність залежності впливає наявність азоту в грунті.
Позитивний вплив на врожайність внесених мінеральних добрив формується багатьма факторами:
- Строки внесення.
- Способи внесення.
- Рівнем вологозабезпечення.
- Умовами навколишнього середовища.
- Використання мікродобрив для соняшника.
Надзвичайно важливим є відповідність оптимальному співвідношенню елементів живлення N:Р=1:1,5 / 1:1/ Зміни даного режиму істотно впливає на результат кінцевої врожайності і концентрації жиру в насінні.
В умовах високої родючості грунту добрива не дали суттєвого результату при проведеному експерименті в Харківській області. Співробітниками Інституту ім. В. о. Докучаєва було встановлено, що оптимізація фосфорного режиму ґрунту позитивним чином впливає на збільшення продуктивності культури, у випадку з азотом такого зв'язку відзначено не було. Збільшення дози внесеного азотовмісних мінеральних добрив з N40 до N80 підвищило його рівень у ґрунті, але на врожайності не відбилося. Застосування ЖКП в передпосівну культивацію сприяло збільшенню врожаю соняшника на 0,16 т/га, що виступає суттєвим аргументом про користь фосфору.
При вмісті елементів фосфору в шарі грунту 0-40 см. менше 10 мг на 100 г грунту, врожайність на фоні добрив NРК 60 або N35Р45К72, що були внесені під оранку на глибину до 22 см, зростала на 0,25 т/га. При підвищеному рівні Р2О5 11-13 мг. Оптимальна норма N30Р45К30, при 16 мг на 100 гр показали мінімальну ефективність.
Найбільш результативними термінами внесення добрив на зиму перед основною обробкою грунту і навесні, одночасно з проведенням посіву. Весняне застосування проводиться на глибину 10-12см. однією чи двома стрічками і на відстані 7-10 см від ряду рослин.
Згідно з даними ВНІІМК при врожайності соняшника на контролі без використання добрив 3,0 т/га внесення N40Р60 забезпечить:
- Раскидным шляхом призвело до збільшення врожаю на 0,2 т/га.
- Під передпосівну культивацію - на 0,17 т/га.
- Однією стрічкою - на 0,26 т/га.
- Двома стрічками - на 0,36 т/га.
Вітчизняні Інститути, шляхом проведення численних досліджень і шляхом аналізу практики вітчизняних аграріїв по вирощуванню соняшнику, змогли розробити норми внесення мінеральних добрив для кожного регіону України:
- Південний Степ- N30-60Р40-90К0.
- Північна Степ - N30-40Р60К.
- Лісостеп /північна/- N45Р60К90.
- Лісостеп /центральна і південна/- N60Р60-90К40-60.
Калійні добрива необхідно використовувати, коли в ґрунті низький рівень калію. В іншому випадку, якщо в основному шарі ґрунту рівень калію більше 30 мг на 100г ґрунту, в добривах необхідності не існує. Внесення може більше нашкодити, ніж допомогти.
Багаторічні дослідження дозволили встановити, що ефективність міндобрив під соняшник в основному залежить від рівня активного фосфору в грунті.
Ефективність і результативність мінеральних добрив при весняному спосіб внесення збільшується при розміщенні їх на глибину 10-12см. за допомогою культиватора. Практика Ерастеевской дослідної станції показала, що допосевное внесення N40Р60К 40 врожайність була на 0,7 т/га, ніж при осінньому способі застосування расскидным шляхом.
При предспосевном внесення добрив маленькими дозами N10Р15 використовують аміачну селітру, суперфосфат або ж складні комплексні добрива -амофос, нитроамофос, нитрофос. Що сприяє надбавку до урожаю на 0,14-0,285 т/га.
Дата публікації:
2023-10-16
Востаннє змінено:
2024-01-03