- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Як збільшити прибуток з гектара шляхом створення кооперативів в 2024 (досвід Канади)
Агроексперт-Трейд рекомендує:
Канадський досвід збільшення прибутковості шляхом створення кооперативів в 2024.
Короткий зміст статті:
Не секрет, що для великого агрохолдингу маржа не є проблемою, що не можна сказати про середніх і невеликих аграріїв, які через невеликі обсяги реалізованої продукції терплять значні збитки. Чому малі підприємства не прагнуть об'єднатися в кооперативи, сформувати необхідного розміру партію і самостійно прорватися до заповітного FOB? Серед основних причин особливості нашого українського менталітету, індивідуалізм, консерватизм і мн. ін. У всьому світі аграрії вже два десятиліття успішно утворюють кооперації. Далі більш детально про канадську модель збільшення прибутковості агробізнесу
Як йдуть справи з кооперативами в Канаді сьогодні
На початок 2019 року на території Канади понад 10 тисяч кооперативів, в яких об'єдналися приблизно 15 млн. членів. Якщо подумати, то це значна частина працездатного населення всієї Канади. В аграрній галузі країни ведуть свою діяльність понад 1 600 кооперативів, їх членами є більш ніж 4 млн канадців. Одночасно один фермер може бути членом одразу кількох корпоративів, які різняться за видом діяльності на споживчі, обслуговуючі, переробні, змішані. Саме через кооперативи реалізується:
- Понад 40% зерна і олійних культур;
- 36% мінеральних добрив;
- 19% насіння.
Реальні приклади успішної канадської кооперації
Звичайно ж, кооперативи прибувають у вільному ринковому стані, тому багато з них не витримують конкуренції і стають банкрутами. Разом з цим є багато успішних кооперативів, які піднялися і знаходяться на одному рівні з транснаціональними корпораціями.
Наприклад, кооперативне об'єднання "Агропур" з щорічними продажами в 7 млрд канадських доларів. "Агропур" - монополіст молокопереробної галузі в провінції Квебек.
Другий приклад - кооперативне об'єднання "Кооп Федере" було засновано в далекому 1992 році і на сьогоднішній день є найбільшою агропродовольчої компанією в Квебеку, єдиним сельхозкооперативом яке веде свою діяльність по всій країні і 24-м найбільшим у світі сільськогосподарським кооперативом з річним оборотом понад 9 млрд. канадських доларів. Кооператив захищає інтереси 120 тисяч членів - це споживачі і сільгоспвиробники, які в свою чергу об'єднані в 70 кооперативів. На початку минулого року "Кооп Федере" викупило у світового гіганта "Карлінг" елеватори і бази поставок в провінції.
Історія кооперативу “Ембрю”
Про успіх канадського кооперативу "Ембрю" варто розповісти більш докладно.
Кооператив знаходиться в однойменному містечку неподалік Оттави. Кооператив був заснований в 1944 році групою з 20 фермерів, які заплатили за членство по 20 доларів. До створення кооперативу організаторів призвела відсутність грошей, а також відсутність можливості купити нову техніку, Мінеральні добрива, комбікорм тваринам за прийнятними цінами. Вони почали з найпростішого - забезпечення комбікормами. Для цього проводилися закупівлі величезними партіями, а потім розподіляли між засновниками. З часом коло послуг розширювалося, зміцнювалася інфраструктура і на сьогоднішній день кооператив обслуговує вже 5 тис. членів, з яких 1 тис - це фермери. щорічний оборот "Ембрю" становить понад 170 млн канадських доларів. Серед основних видів діяльності:
- Виготовлення кормів для сільгосптварин;
- виробництво міндобрив;
- внесення добрив у ґрунт під замовлення фермера;
- захист рослин на угіддях учасників кооперативу;
- поставка пально-мастильних матеріалів;
- збереження і реалізація продукції, наприклад, у власному супермаркеті "Рона".
Крім цього, кооператив володіє мережею аптек, мийка, СТО, елеватори, склади міндобрив, комбікормовий завод, автогараж, парк сільгоспмашин, перукарня і мережа магазинів. Кооператив випускає інвестиційні акції. Члени вибирають дирекцію з 7 осіб, які щомісяця проводять збори. Розмір дивідендів налічується просто: за кожні 10 тис. доларів отримують 100 доларів. Саме таку суму необхідно внести, щоб стати учасником кооперативу.
Кооператив має групою фахівців-консультантів, які їздять на ферми і навчають фермерів новим технологіям, проводять семінари. Щороку після збирання врожаю консультанти-агрономи проводять обстеження всі поля членів кооперативу, беруть проби ґрунту і відправляють їх у лабораторію для дослідження на вміст у ґрунті корисних речовин і розробляють рекомендації по внесенню мінеральних добрив на кожній окремій ділянці поля. Беруться до уваги побажання фермерів по врожайності. На підставі цього кооператив розробляє 13-16 видів сумішей, які складаються з декількох компонентів. За замовленням фермера заходи по внесенню минудпробрений або органіки може здійснюватися і самим кооперативом.
Дата публікації:
2023-08-15
Востаннє змінено:
2024-01-03