- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
ЯК ПЕРЕМОГТИ ВОВЧКА СОНЯШНИКУ В УКРАЇНІ В 2024
Агроексперт-Трейд рекомендує:
У статті ми ділимося нашими знаннями і напрацюваннями щодо того, як перемогти заразиху соняшнику на полях України в 2024.
Короткий зміст статті:
Вовчок соняшнику є фитопаразитическим бур'яном, який представляє собою один з найважчих для боротьби. Причина тому — її фізіологічну та метаболічну «споріднення» з культурною рослиною. Тому, стандартні стратегії боротьби з непаразитными бур'янами, для вовчка соняшнику не ефективні. Подрбнее ми цей паразит описували - тут. Відсутність чітких програм і схем призвело до того, що різні види вовчка поширюються по всьому світу і становлять глобальну загрозу сільськогосподарського виробництва.
Для більш повного розуміння біології вовчка – кілька слів про її особливості.
Насіння вовчка здатні очікувати в ґрунті свого години до двадцяти років. Справа в тому, що для їх проростання недостатньо тільки сприятливих кліматичних умов або стратифікації. Потрібен ще й сигнал від рослини-господаря, яке знаходиться в необхідної для стадії паразита. При збігу обох факторів насіння починають проростати. Цей етап у розвитку бур'яну, можна вважати уразливим місцем в життєвій ланцюжку вовчка. Якщо насіння проросли, то вони вже не зможуть повернутися в стан спокою, і їм необхідно стикуватися з корінням рослини-господаря. Після контакту корінця паразита з корінням культурної рослини, за допомогою спеціальних клітин, починається вторгнення вовчка в соняшник. Якщо ж проросшему насіння вовчка не вдається доторкнутися коренів господаря, то вона загине. Більш докладно про вовчка – ТУТ.
Існує кілька методів (у різних варіаціях) боротьби з заразихой, як у нас, так і за кордоном:
- Фізичний (прополка, розпушування, соляризація, вимерзання);
- Хімічний (фумігація ґрунту, застосування гербіцидів на стійких гібридах соняшнику під Евролайтинг, використання стимуляторів проростання насіння);
- Біологічний (використання толерантних і стійких сортів, застосування культур пасток, використання комах паразитів і грибкових хвороб)
Розглянемо варіанти боротьби з заразихой соняшнику докладніше.
Фізичні методи боротьби з заразихой.
При прополці і розпушуванні пошкоджується пророслий стебло бур'яну. Після таких операцій стебло рослини відмирає, але кореневище його залишається живим і дає нові численні пагони. обмеження цього способу можна віднести можливість контролювати бур'ян тільки в междурядии і до певного віку масляного культури.
З допомогою соляризації, можна знищити насіння вовчка тільки у верхньому шарі ґрунту (до 5-6 см), чого теж явно недостатньо. Та й проводити цю операцію в промислових масштабах досить дорого і трудомістко.
Звичайно, фізичні способи боротьби з заразихой не можна назвати дуже ефективними, але нехтувати ними не варто. У комплексній системі заходів вони займають важливе місце.
Хімічні методи боротьби з заразихой
Фумігація ґрунту бромистим метилом була одним з найбільш ефективних методів знищення насіння вовчка. Але, після того як вчені встановили високу токсичну дію на навколишнє середовище, даний препарат був заборонений до використання. Використання інших грунтових стерилізаторів (метамнатрий, дазомет і т. д.) також показало достатню ефективність, але їх висока вартість в поєднанні з можливими екологічними наслідками звело їх застосування практично до нуля.
Також не знайшли свою нішу і стимулятори проростання насіння. При всій своїй ефективності, вартість препаратів настільки висока, що робить вирощування соняшнику збитковим.
Дієвим методом боротьби з заразихой в соняшнику є застосування технології Clearfield – Чисте Поле. Суть технології полягає у вирощуванні спеціальних гербицидоустойчивых гібридів соняшнику. Приклад: «Богдан». Волчек виявився чутливим до гербіцидів имазаминовой групи (імазапір + імазамокс), які застосовуються при вирощуванні соняшнику по даній системі.
Біологічні методи боротьби з заразихой
впродовж всієї історії агресії фитопаразита на поля з соняшником не зупиняється боротьба: раса вовчка vs стійкі сорти (гібриди) соняшнику. Переможець у цій боротьбі ще не визначився, але успіхи в учених-агрономів є. Один з методів боротьби з вовчком є посів стійких до цього паразита гібридів і сортів наприклад, посів соняшнику під Гранстар.
Також позитивно проявив себе варіант із застосуванням культур-пасток: кукурудза, просо, сорго. Справа в тому, що гормони, які виділяють корені цих культур, стимулюють проростання насіння вовчка, але ось оселиться на їх коренях, вона не може. В результаті насіння гинуть.
Існує цілий ряд комах-фітофагів (понад 40), які здатні знищувати насіння вовчка. Тут також є свої складності: розведення комах – трудозатратное виробництво. Та й багато хто з них всеїдні і як поведе себе набула популяція невідомо.
Дуже перспективно виглядають розробки вчених по боротьбі з заразихой за допомогою бактерій, мікробів і грибків. Але про масштабне застосування цього методу поки мова не йде.
Висновок. Кожен з варіантів перерахованих методів має свою певну ступінь ефективності. На жаль, цей показник, у кожного методу окремо, далекий від ідеалу. Якщо ж скласти комплексні заходи, то ефективність боротьби з вовчком різко збільшується.
Наприклад, використовувати гібрид стійкий до евролайтінгу, обробити його за технологією Клеарфилд, потім зробити мінімальну обробку грунту, щоб максимум насіння вовчка, які були залишилися зверху і вимерзли. На наступний рік сіємо культуру-пастку. Потім можемо посіяти на наступний рік іншу культуру пастку або гібрид для вирощування за технологією Сумо. Все індивідуально, думайте і робіть під свою ситуацію.