- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Як перемогти бур'яни на посівах соняшнику в 2024
Агроексперт-Трейд рекомендує:
На Соняшник
Комплекс мінералів + амінокислоти
155,00 грн/л.
Стаття пропонує увазі важливу інформацію, яка допоможе побороти бур'яни на соняшнику і тим самим підвищити врожай культури в 2024.
Однією з найпопулярніших олійних культур у світі є соняшник. Україна входить в число країн лідерів з виробництва, переробки та експортом соняшника. На частку нашої країни припадає 15% світового виробництва культури. До втрат врожаю можуть навести цілий ряд факторів. Одним з них є бур'яни.
Які втрати від бур'янів на посівах соняшнику
На втрати врожайності впливають багато факторів, такі як хвороби і шкідники, але також згубний вплив надають бур'яни, які зменшують врожайність на 31% , але і негативно впливають на вміст олії, зменшуючи його на 1,6%. Втрати, завдані бур'янами більш ніж істотні, і проблема їх знищення більш ніж актуальна для всього аграрного спільноти України. Рішення полягає в застосуванні перевірених технологій вирощування, які мають наукове обґрунтування, діяти відповідно до виправданим практикам, використовувати рекомендації по агротехнічної та хімічного захисту рослин.
Посіви соняшнику забруднюються в основному злаковими та дводольними бур'янами. Найбільший шкоди бур'яни наносять в період розвитку під час повільного зростання.
Посіви соняшнику забруднюються в основному злаковими та дводольними бур'янами. Найбільший шкоди бур'яни наносять в період розвитку під час повільного зростання.
Що слід врахувати при посіві культури на посівах соняшнику
Під час вирощування соняшнику необхідно враховувати технологічні, біологічні та фізіологічні особливості культури.
Рослина на самому початку вегетації вимагає максимально надійного захисного контролю за бур'янами в зв'язку з мінімальним рівнем конкурентних здібностей. Гербокритичный етап соняшнику становить 40-50 діб, він триває від появи сходів і до утворення кошиків. Тривалий гербокритичный період залежить від дуже повільного зростання соняшнику в самому початку вегетації, що пояснюється біологічними особливостями, а також технологічною особливістю, яка полягає в широкорядному методі посіву, внаслідок якого утворюються сприятливі умови для проростання різних бур'янів.
Як правильно сіяти соняшник, щоб було менше бур'янів
Через збільшення посівних площ культури в нашій країні науковими співробітниками була відзначена тенденція погіршення показника родючих земель в окремих районах. Причина криється в тому, що розширення виробництва соняшнику призводить до різкого збільшення шкідників і збитків врожаю.
Аграрії, ставлячи за мету отримати більше прибутку, байдуже ставляться до фізіологічним особливостям культури. Через порушення науково обґрунтованого чергування культур або розміщення соняшнику після соняшнику, грунт спустошується, а можливість відновити водний баланс може наступити тільки через 4 роки. Повторний посів культури на тому самому земельній ділянці з порушенням технологій, призводить до поширення хвороб, шкідників і бур'янів.
На теперішньому етапі розвитку аграрного господарства саме сівозміни залишаються головним чинником для обмеження та нейтралізації шкідливих організмів, хвороб рослин-паразитів.
Кращими попередниками для соняшнику є зернові. Не радимо сіяти соняшник після цукрових буряків, ріпаку, гороху, сої.
Агротехнічні методи контролю бур'янів на соняшнику
Важливим етапом у боротьбі з бур'янами є своєчасне проведення агротехнічних заходів. Розвиток більшості бур'янів відбувається безпосередньо в землі. Тому для їх обмеження та нейтралізації надзвичайно важливо вибирати і здійснювати цілеспрямовану обробку грунту.
Обробку рекомендується проводити за традиційною технологією / з оранкою/ та мінімальної. Також рекомендації стосуються самої популярної в останні роки в Україні технології нульового обробітку ґрунту no-till. При певних умовах, кожна з технологій має низку важливих переваг. Тому вибирати технологію слід індивідуально, з урахуванням грунтово-кліматичних умов.
Особливості основного обробітку грунту
Основна обробка землі дозволяє:
Особливості основного обробітку грунту
Основна обробка землі дозволяє:
- Максимально обмежити чисельність багато і однорічних бур'янів.
- Бореться з нагромадженням бур'янів.
- Дозволяє зберегти вологу в грунті, активізує накопичення поживних речовин і ін
Під час проведення основного обробітку ґрунту слід врахувати вимоги зональних систем землеробства, які гарантують збереження і підвищення родючості і забезпечує необхідні фітосанітарні умови на ділянках.
Важливим фактором ефективної боротьби з бур'янами є чергування способів обробітку грунту.
Важливим фактором ефективної боротьби з бур'янами є чергування способів обробітку грунту.
Що таке хімічний контроль бур'янів
До планування хімічного контролю бур'янів у посівах соняшнику слід планувати заздалегідь, враховуючи ступінь і вид засміченості конкретної земельної ділянки. Слід вибирати речовини найбільш ефективні по відношенню до конкретних бур'янам.
Для контролю за бур'янами гербіциди наступними способами:
- Обприскуванням землі під культивацію.
- Внесення одночасно з посівом.
- До поява перших сходів соняшнику під боронування і вже по сходах культури.
На ринку України у більш ніж достатній кількості представлені дозволені гербіциди, і вітчизняного виробництва/ більш доступні за ціною, і від закордонних. Гербіциди ґрунтового типу слід вносити до початку сівби, або ж відразу після її завершення, але до появи перших сходів. Широкий спектр їх дії гарантує ефективне обмеження шкідливого впливу однодольних і дводольных бур'янів. Результативність їх використання багато в чому залежить від наявності вологи в ґрунті та якості проведеного передпосівної обробки. Великі і тверді грудки землі збільшать площу всмоктування, тим самим знижуючи ефективність дії препарату.
Зараз, так само, великий попит мають стійкі гібриди під технологію з застосуванням післясходових гербіцидів (Сумо/Експрес, Чисте поле). При використанні даних технологій можна якісно контролювати дводольні і однодольні бур'яни в посівах соняшнику.
Контроль бур'янів на соняшнику в посушливих умовах
В псоледние року відзначається підвищення середніх температур в літній період, що супроводжується відсутністю опадів. В результаті таких погодних аномалій посуха стає звичним явищем для всіх регіонів нашої країни. Тому важливою і актуальною є інформація про особливості контролю за бур'янами в посушливих умовах.
В посушливих умовах зростання деяких бур'янів і їх метаболізм сповільнюється. Багато однорічні бур'яни утворюють маленьку кореневу систему і можуть взагалі припинити зростання на сухому грунті. А багаторічні бур'яни навпаки відрізняються хорошою адаптацією до посушливих умов завдяки тому, що коренева система проростає більш глибоко і відповідно рослина може отримувати вологу з нижніх шарів грунту. Дана особливість не означає, що посушливі умови не впливають на багаторічні бур'яни. Рослини -паразити, вегетація яких пройшла в умовах посухи, утворюють меншу листя і мають більш товсту кутикулу. При хімічному контролі слід врахувати ці особливості, адже на листя може потрапити менше, ніж необхідно гербіциду, і , як наслідок, водопоглинання зменшитися.
Для ефективності до розчину необхідно додати допоміжні речовини, які допоможуть проникнути в товсту кутикулу.
Дата публікації:
2023-11-14
Востаннє змінено:
2024-01-03