- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Що таке сарана італійський прус. Якої шкоди завдає посівам соняшнику, способи захисту і боротьби в 2024
На шляху до отримання високої врожайності соняшнику в 2024 у аграрія може виникнуть безліч проблем, серед них шкідник під назвою італійський прус (Calliptamus italicus). Жук широко поширений на території всієї України, рідше зустрічається на Поліссі. У нашій статті ми більш детально розповімо про італійського пруса, про шкоду, яку він завдає посівам соняшнику, та про найбільш ефективні способи боротьби з шкідником.
Як виглядає італійський прус. Як розмножується. Докладна інформація.
Довжина тіла самця становить 1,4-2,6 см, самки-2,2-4,2 див. забарвлення темно-коричневий, коричнево-сірий, з буруватим, сірий, буро-жовтий або ж білуватим. Передня спинка має виступаючі бічні кілі. Між лапами на груди тупий наріст. Надкрила завужені вгору, покриті жилками. Найчастіше сильно покриті плямами чорного кольору. Плямистість може мати різну форму і розмір.
Крила жука значно коротше, ніж надкрила і вже, покриті рідкісними жилками, їх основа сіро-рожевого кольору. Внутрішня частина задніх стегон рожевого відтінку, мають дві темні перев'язі. У деяких випадках перев'язі немає взагалі. Задня гомілка рожеві або світло червоного кольору, іноді біла зі світло-рожевим відтінком. Яйця жовті або руді, матові, має чітку скульптуру поверхні, що складається з горбків і реберець. Довжина яєць 4-5 мм, ширина близько 1 мм, більш утолщено донизу. Кубушка 20-42 мм, зігнута, нижня частина трохи товщі.
Личинки відрізняються за килям на передній спинці, мають 5 віків, имагообразные.
Середовище проживання жука - різні біотопи. На півночі нашої країни поширений на крейдяних відкладах і легких піщаних грунтах. На території зони степу плодиться на полинового і полыннозлаковой степу. Тут жук розмножується і переходить на посіви сільськогосподарських культур і молоді лісові насадження. Пошкоджує соняшник, злакові, колосові, кукурудзу, бобові, овочі і ін
Відкладає яйця з кінця липня, через 7-9 днів після спарювання. Яйця відкладаються в м'який ґрунт на глибину 3-4 див На солончаках і в інших місцях, де грунт пересихає і стає твердою, яйцекладка концентрується в екскрементах тварин або грунті, який викинуть гризунами. Яйцекладка триває до кінця вересня. Масове відродження личинок починається з травня і закінчується в кінці червня. У разі невеликої популяції личинки та імаго тримаються окремо, при збільшенні чисельності вони переходять до стадного способу існування. У цьому випадку поведінка окремих особин підкоряється загальним правилам. Отже, прусом здійснюються загальні міграції, личинки роблять загальні переходи, а дорослі жуки - перельоти. Прус може активно перелітають на декілька км, в разі вітряної погоди переноситься на великі відстані.
Якої шкоди завдає посівам соняшника сарана італійський прус:
- В якості харчування сарана їсть листя, стебла, квіти рослин.
- Під час масової міграції може бути знищений весь посів в самі короткі терміни.
- Недобір урожаю становить від 25% до 100%.
Які найбільш ефективні способи боротьби з італійським прусом на соняшнику:
- Боронування, дисковка, оранка.
- Враховуючи, що місцем розмноження сарани є пустирі і прилеглі до полів території, то одним з дієвих способів боротьби, є обробка цих площ. Що дозволяє знищити значну частину сарани і уберегти посіви від шкідника.
- Обприскування посівів хімічними препаратами, які дозволені до використання в Україні.
- Захисні обробки необхідно проводити з появою личинок першого віку.
Дата публікації:
2023-02-04
Востаннє змінено:
2024-01-04