- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Що таке амбарні шкідники кукурудзи. Якої шкоди завдають зерну і як боротися в 2024
У нашій статті ми детальніше розповімо про види комірних шкідників, які можуть зіпсувати урожай, і про способи боротьби з ними в 2024. Після збирання врожаю зерно кукурудзи може зазнати шкідливого впливу при зберіганні на складах.
Короткий зміст статті:
Види комірних шкідників кукурудзи:
Що таке борошнистий кліщ. Поширений на території всієї країни. Кліщами пошкоджується зерно, вони з'їдають зародки і роблять його непридатним для посіву. В умовах спекотного і посушливого літа тривалість розвитку одного покоління становить два тижні, при помірній погоді - близько 1 місяця, а при показниках температурного режиму в межах + 11 +13 37-47 днів. В зерні при вологості нижче 15% кліщ не виживе.
Що таке рисової довгоносик. Найбільш поширений в південній частині країни. Оптимальна температура для розвитку жука +27- +31 при вологості зерна 14-17%., відносній вологості повітря 90%. Личинки розвиваються в зерні з вологістю 9%. Закукливание відбувається в зерні, у порожнечі, що выела личинка в процесі харчування. Розвиток триває 25-105 діб, в залежності від погоди. Довгоносик відрізняється чутливістю до холоду, температуру -5 може витримати 4 дні.
Зимує на складах і в опалювальних приміщеннях. Зерно кукурудзи, пошкоджене рисовим довгоносиком, втрачає схожість майже на 65%.
Що таке амбарний довгоносик. Зовні дуже схожий на рисовий, але відрізняється тим, що літати не вміє. В Україні поширений на всій території. Зимує на складах, опалювальних приміщеннях, хлібних партіях. Жуки і личинки живляться зерном всіх злакових. Весь цикл розвитку від яйця до появи молодого жука, відбувається всередині зерна. В умовах України виготовляє по два-три покоління на рік. Пошкоджене зерно втрачає схожість до 30%. Жук стійкий до пестицидів.
Суринамский мукоед. Дорослі жуки і личинки суринамської мукоеда живуть всередині зерна і шкодять його значно більше, ніж необхідно їм для харчування. Цей вид є основним шкідником зерна кукурудзи. Сильно поширений в теплих країнах світу і на півдні нашої країни. Жук живе 2-3 роки, стійкий до холоду. На півдні дає до восьми потомств за рік. Личинки і жуки чутливі до пестицидів.
Що таке зерновий шашіль. Належить до сімейства помилкових короїдів. У світі широко поширений і вважається самим небезпечним амбарним шкідником. В Україні вже були зареєстровані випадки розмноження на півдні Одеської області і в Криму. Після виходу з яйця личинки повністю виїдають вміст зерна, залишаючи при цьому характерний борошнистий наліт, по якому можна визначити наявність зернової шашелі. Може дати чотири покоління. І жуки, і личинки стійкі до пестицидів.
Що таке борошнисті хрущаки: булавоусый малий і малий борошнистий. У нас в країні поширені в південних регіонах, де і личинки і жуки живляться зерном. Віддають перевагу пошкодженим зернам. Жуки мають неприємний карбоновий запах. Жуки стійкі до дії пестицидів, пошкоджене зерно втрачає свою схожість.
Що таке зернова міль. Широко поширена в Миколаївській, Херсонській та Одеській областях. Шкоди завдає дрібна білого кольору гусениця з жовтою головою. Живиться всередині зерна. Закукливание відбувається всередині порожнечі, яку выела гусениця в зерні. Типовою ознакою зараження є наявність зерна з круглими отворами і короткими ходами., які закінчуються відразу під насінною оболонкою, а також поява метеликів з гострими крилами, які облямовані бахромою з волосків по краях. Розмах передніх крил 1,1 - 1,9 див. В районах, де зернова міль є шкідником, кукурудза виступає джерелом зараження нею інших зернових культур. Зараження можливе і в польових умовах, так і зерносховищах. В теплих зерносховищах за один рік моль дає від 5 до 8 поколінь.
Що таке південна амбарна огнівка. Широко поширена на південній частині України. Пошкоджує зародок зерна. Заражене зерно або борошно обплітає шовковистою павутиною. Огнівка розмножується в качанах, на свежеубранном зерні, в меленої кукурудзи, а також у всіх видах зерна і зернопродуктів. В деякі роки шкідник розмножується в такій кількості, що вся поверхня зерна в бункерах вкрита сріблястим павутинням, а суцільне насильство гусениць повзає по зовнішніх стінах бункера. За даними з різних наукових джерел, в залежності від погоди і температури, за один рік може розвиватися від одного до семи поколінь вогнівки.
Якої шкоди зерну кукурудзи наносять амбарні шкідники:
- Погіршення якісних і товарних характеристик.
- Зниження посівних властивостей, у деяких випадках до 65%.
Які існують способи захисту зерна кукурудзи від шкідників комор:
- Захист зерна кукурудзи від комірних шкідників починається ще на полі, до збирання врожаю. Здійснюється шляхом обприскування посівів спеціальними хімічними засобами.
- Правильна підготовка і очищення зерносховища перед розміщенням зерна.
- Регулярне спостереження і контроль появи шкідників комор.
- Дотримання правил по зберіганню зерна: рівень вологості, температура.
- Обробка зерна кукурудзи пестицидами, які дозволені для використання в Україні.
Дата публікації:
2023-02-15
Востаннє змінено:
2024-01-04