- ПН-СБ
- 8:30 - 19:30
Бінарні посіви для кормових трав в 2024
Останнім часом міжвидові або бінарні посіви все частіше використовують у землеробстві. Далі більш докладно про дану агротехнологію в 2024.
Короткий зміст статті:
Компоненти для бінарних посівів
Використання бінарних посівів при грамотному підборі компонентів дозволяє отримувати подвійні врожаї. Бінарні посіви крім усього іншого дають тваринництву різні корми. У цей же час бінарні посіви мають екологічні переваги, позитивно впливають на родючість грунту і баланс поживних речовин в ній.
Практика бінарних посівів вимагає використання бобових культур в якості одного компонента агрофитоценозу. Бобові мають збалансоване співвідношення С:N (не менше 20), що сприяє швидкому розкладанню рослинних решток та збагачення грунту елементами живлення, і симбіозі з бульбовими бактеріями здатні накопичувати в ґрунті-до 300 кг/га біологічного азоту. Крім цього, ці культури залишають значну кількість відмерлих коренів і пожнивних залишків. А значить для врожаю наступного року є потужне джерело поживних речовин, які мають органічне походження.
Другий традиційний компонент бінарних посівів виступають злакові культури. Вони мають високе співвідношення вуглецю до азоту. Це дає можливість розглядати ці культури як головний фактор накопичення вуглецю в грунті, в основному гуміновими речовинами.
Які фактори враховуються для комбінування культур
Важливим чинником для бінарних посівів є архітектура кореневої системи компонентів. Поверхневе розміщення коренів у злаків і глибинне проникнення у бобових культур дають можливість рослинам рівномірно використовувати грунтові ресурси і збільшувати масу кореневих решток у грунті, сприяючи ефективному захисту землі від ерозії.
Сучасні наукові дослідження глибше розширили уявлення про теорію і практику бінарних посівів, вивели їх з меж кормовиробництва на рівень рослинництва, органічного землеробства, геоботаніки, алопатії, фізіології рослин, мікробіології і т. д. В Україні вже є успішні приклади впровадження багатовидових культур агроценозів -"коктейлів", які складаються з трьох-чотирьох до 40 видів рослин.
Доведено, що вони краще зберігають вологу в грунті, більш стійкі до несприятливих погодних умов. Крім цього вони більш, ніж одне видні посіви, нагадують природні фітоценози з їх величезним видовим різноманітністю і значною адаптацією до факторів природи. Велика цінність бінарних посівів як сідератних культур, особливо бобово-злакові сполук, які здатні постачати в грунт до 30-30 т/га сирої фітомаси, значна частина кореневих залишків, що збагачує його доступними елементами живлення, очищає від бур'янів і патогенної мікрофлори.
Користь бінарних посівів
Бінарні посіви мають цілий ряд технологічних, економічних і екологічних переваг.
Переваги бінарних посівів:
- Підвищують стійкість сільськогосподарських культур до стресів.
- Забезпечують збільшення продуктивності.
- Сприяють накопиченню органічних залишків у ґрунті.
- Підвищують економічну віддачу земельної ділянки.
- Захищають грунт від ерозії.
- Рівномірно використовують агрокліматичні ресурси.
- Покращують мікробіологічне різноманітність грунту
- Покращують агрофізичні властивості грунту.
- Сприяють боротьбі з бур'янами і очищають від патогенної мікрофлори.
Підбір культур для бінарних посівів
Підбір культур для бінарних посівів залежить не тільки від галузі використання, а й регламентується фізіологічними і біохімічними особливостями компонентів. Адже кореневі системи рослин виділяють велику кількість різних сполук, які можуть позитивно, негативно, нейтрально впливати на види агроценозів за тим самим принципом, що і в природі.
Бінарні посіви за галузями використання:
Рослинництво. Люцерна і ячмінь, люцерна і кукурудза.
Землеробство. Кукурудза і соя.
Зоотехніка. Кукурудза і соя, кукурудза і сорго, кукурудза і амарант, кукурудза і овес, вика та ячмінь.
Бджільництво. Гречка і фацелія.
Важливим завданням і проблемою вчених є вивчення та вибір культур для бінарних посівів, які могли б позитивно впливати один на одного, пригнічувати бур'яни і патогенну мікрофлору, утворюючи могутню кореневу систему і розвинену вегетативну масу, сприяли доступності поживних речовин і поліпшували родючість і структуру ґрунту.
Соняшник з озимою викою
Озиму вику висівають в ряди соняшнику за нормою 400 тис. насінин на гектар. Віка дає сходи раніше соняшнику і виступає хорошим орієнтиром при проведенні міжрядової обробки посівів. Спільне зростання не заважає культурам. Віка покриває грунт і сприяє збереженню вологи. В результаті урожай соняшнику збільшується на 20% і більше.
Віка і овес
Передові сільгосподарства вирощують в бінарних посівах віку і овес, це класичне поєднання культур, збалансовані за вмістом всіх компонентів. Такі посіви підходять для органічного землеробства.
Віка і овес - відмінний попередник багатьох культур. Кореневі залишки і доступний азот бобової культури значно підвищують родючість ґрунту, його фізико-хімічні показники і сприяють накопичуванню вологи. У різні роки отримують до 250-300 ц / га високоякісної зеленої маси для корму тваринам.
Люцерна і озима пшениця
Технологія полягає в тому, що до багаторічним бобовим травам в останній рік використання висівають пшеницю м'яку. Суміш характеризується хорошим з'єднанням білка і вуглецю. Господарства отримують відмінний молокогонный корм для худоби, який можна використовувати і в свіжому вигляді, і в переробленому для подальшого зберігання. Урожайність суміші становить близько 200-250 ц / га.
Тифон і тритикале
Зараз фермерські підприємства для потреб кормовиробництва стали вирощувати бінарні посіви, які складаються з тіфона і тритикале. Тифон містить в наземній частині велику кількість цукрів, що позитивно впливає на надої молока, а тритикале показує високий урожай зерна.
Дата публікації:
2023-08-05
Востаннє змінено:
2024-01-03